P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DP5/423-28/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.06.2005, sygn. DP5/423-28/05, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek z dnia 13 kwietnia 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14 kwietnia 2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego potwierdza stanowisko Fundacji przedstawione w w/w piśmie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym wniosku z dnia 13.04.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Fundacja wniosła o rozstrzygnięcie, czy dochód osiągnięty, ze sprzedaży własnego majątku będzie zwolniony z opodatkowania w świetle ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) Zdaniem podatnika zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych osiągnięty dochód ze sprzedaży majątku będzie zwolniony od podatku.
Fundacja została powołana do utworzenia i prowadzenia ośrodka diagnostycznego, przychodni specjalistycznej oraz w dalszej kolejności szpitala specjalistycznego. Pierwszy z tych celów tj. wybudowanie i prowadzenie przychodni oraz ośrodka diagnostycznego udało się osiągnąć, drugiego celu jakim było uruchomienie szpitala nie zrealizowano. W styczniu 2005 r. decyzją Zgromadzenia Fundatorów, Fundacja została postawiona w stan likwidacji. Likwidacja polega na dokonaniu wyprzedaży majątku celem zaspokojenia wszystkich wierzycieli oraz za zagospodarowaniu mienia polikwidacyjnego zgodnie ze statutem Fundacji tj. przekazaniu majątku na cele służące opiece zdrowotnej. W skład majątku Fundacji wchodzą rozpoczęte inwestycje przejęte jako aport od Skarbu Państwa, które zostały częściowo wykończone ze środków bezzwrotnej pomocy rządu Włoch dla Polski.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu stwierdza co następuje:
Na podstawie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) niektóre rodzaje dochodów uzyskane przez fundacje są wolne od podatku dochodowego. Warunki i zasady zwolnienia są określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody tych fundacji, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego. Zwolnienie to jest uwarunkowane przeznaczeniem osiągniętego dochodu na te cele.
Z przedstawionego przez Fundację stanu wynika, że Statut Fundacji zawiera zapis, iż jednym z celów jej działalności jest przekazanie majątku polikwidacyjnego na cele służące opiece zdrowotnej.

Mając na uwadze powyższe postanowiono potwierdzić stanowisko Fundacji zawarte w przedmiotowym wniosku.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a, § 4 i art. 236, § 2, pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 cyt. wyżej ustawy.

Małopolski Urząd Skarbowy