Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporząd... - Interpretacja - IPPB3/423-999/08/-4/MK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2008, sygn. IPPB3/423-999/08/-4/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 4 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania nabycia przez Spółkę udziałów własnych w celu ich umorzenia w odniesieniu do udziałowca pozostającego w tej Spółce jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania nabycia przez Spółkę udziałów własnych w celu ich umorzenia w odniesieniu do udziałowca pozostającego w tej Spółce.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

B. G (Wnioskodawca) jest osobą prawną będącą niemieckim rezydentem podatkowym. Spółka jest akcjonariuszem posiadającym 72,15% akcji Spółki I.

Struktura akcjonariuszy Spółki I przedstawia się następująco:

  • B. G posiada 72,15% akcji Spółki
  • R. Sp. z o.o. posiada 27,84% akcji Spółki
  • B. S.A. (spółka zależna od B. G) posiada 0,01 % akcji Spółki Założycielami Spółki I były C. S.A., B. S.A. oraz R. Sp. z o.o., które objęły akcje Spółki I w 1999 r. za wkład pieniężny.

W grudniu 2000 r. akcje Spółki I zostały dopuszczone do publicznego obrotu, a od stycznia 2001 r. są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W dniu 3 grudnia 2007 r. Wnioskodawca ogłosił wezwanie na zakup akcji Spółki I po ... złotych za akcję. W wyniku wezwania B. G nabyła wszystkie akcje posiadane przez C. S.A. oraz część akcji notowanych na giełdzie, osiągając 72,15 % akcji Spółki.

Zarówno B. S.A., jak i R. Sp. z o.o. są spółkami zależnymi od B. G, która jest właścicielem 100% akcji B. S.A., która to z kolei jest właścicielem 99,9% akcji R. Sp. z o.o. (pozostałe 0,1 % udziałów R posiada bezpośrednio B. G).

Wraz z podmiotami zależnymi B. G posiada 100% akcji Spółki I.

Spółka I zamierza przeprowadzić transakcję polegającą na umorzeniu akcji należących do jednego z akcjonariuszy spółki - R. Sp. z o.o.

Planowane umorzenie zostanie przeprowadzone dobrowolnie zgodnie z art. 359 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. W związku z planowaną transakcją Spółka I nabędzie od R. Sp. z o.o. pakiet posiadanych przez tego akcjonariusza akcji Spółki I w celu ich umorzenia. Planowane umorzenie nastąpi za wynagrodzeniem. Spółka I nie zamierza jednaki występować o niezależną wycenę wartości swoich akcji i możliwe jest, iż cena nabycia jej akcji od R. Sp. z o.o. będzie niższa od ich wartości rynkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Zdaniem Wnioskodawcy tryb i zasady dotyczące umorzenia akcji w spółce akcyjnej reguluje art. 359 Kodeksu spółek handlowych (dalej: "K.s.h.").

Stanowi on, że umorzenie to może być dokonane albo za zgodą akcjonariusza w drodze nabycia akcji przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez takiej zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Zgodnie z § 2 tego artykułu umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy takiej spółki. KSH dopuszcza możliwość umorzenia akcji bez wynagrodzenia.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż dobrowolne umorzenie akcji posiadanych przez R. Sp. z o.o. w Spółce I za wynagrodzeniem nie spowoduje powstania dochodu do opodatkowania po stronie Wnioskodawcy oraz pozostanie dla Wnioskodawcy neutralne podatkowo, nawet jeżeli wynagrodzenie za umarzane akcje byłoby niższe od ich wartości rynkowej.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. oznaczonej w dalszej części skrótem ustawa o pdop), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany, w tym także dochód z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu umorzenia tych akcji (z wyjątkiem umorzenia akcji objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części). Dochód ten objęty jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Niemniej jednak w sytuacji umorzenia akcji nie powstaje faktyczny dochód po stronie akcjonariusza, którego akcje nie są umarzane.

Tak więc, przytoczone przepisy o podatku dochodowym w tym wypadku nie znajdą zastosowania do Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy również art. 12 ustawy o pdop nie może mieć zastosowania, gdyż w wyniku umorzenia akcji za wynagrodzeniem, nawet niższym od poziomu rynkowego, Wnioskodawca nie uzyska żadnego przysporzenia, które podlegałoby opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W szczególności, nie otrzymuje on żadnych świadczeń, które mogłyby podlegać opodatkowaniu oraz nie są umarzane jego zobowiązania.

Wnioskodawca uważa, że ewentualny dochód wystąpi dopiero w przypadku umorzenia posiadanych przez nią akcji, zbycia tych akcji na rzecz osób trzecich lub likwidacji Spółce I, jeżeli w następstwie tych zdarzeń Wnioskodawca uzyska przychód przewyższający poniesione koszty nabycia akcji w Spółce I .

Wnioskodawca pragnie wskazać, że stanowisko jego jest powszechnie akceptowane przez organy podatkowe w przypadku umorzenia akcji bez wynagrodzenia. Zostało ono potwierdzone m.in. przez następujące pisma:

  • pismo Ministerstwa Finansów z dnia 7 marca 2002 r. (PB4/BA-8214-34-15/02) wydane na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, opublikowane w Biuletynie Skarbowym 2002/2, str. 15,
  • odpowiedz Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 2206, wydana w dniu 23 lutego 2004r.,
  • interpretacja prawa podatkowego wydana przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z 25 maja 2007 r. (1472/DPC/423-12/07/PK),
  • interpretacja prawa podatkowego wydana przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z 24 kwietnia 2007 r. (1472/DPC/423-9/07/PK),
  • interpretacja prawa podatkowego wydana przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu z 8 lipca 2004 r. (PUS.I/423/65/2004).

Pomimo faktu, iż niektóre z przywołanych interpretacji odnoszą się do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to należy stwierdzić, że w przypadku umorzenia akcji spółki akcyjnej, skutki podatkowe są analogiczne jak w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dodatkowo powyższe stanowisko zostało potwierdzone w interpretacji wydanej dla Wnioskodawcy przez Ministra Finansów w dniu 16 czerwca 2008 r. (IB-PB3-423-392/08-4/JM). Zdaniem Wnioskodawcy takie stanowisko jest również prawidłowe jeżeli zapadnie decyzja o umorzeniu akcji Spółki I posiadanych przez R. Sp. z o.o. za wynagrodzeniem, nawet jeżeli wynagrodzenie to będzie niższe od poziomu rynkowego.

Biorąc powyższe pod uwagę Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w świetle obowiązujących przepisów podatkowych w opisanym stanie faktycznym, umorzenie akcji posiadanych przez R. Sp. z o.o. w Spółce I nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu i będzie neutralne podatkowo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu a piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie