DECYZJA - Interpretacja - PD-1/42180-55/07

ShutterStock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.02.2008, sygn. PD-1/42180-55/07, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 207 i art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy-Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz.U.z 2006r. Nr 217 poz.1590), w związku z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z dnia 27.08.2007r. Nr PDP 423 - 45/07 w sprawie udzielenia pisemnej interprętacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych zmienia z urzędu w/w postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto.

UZASADNIENIE

Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości przy ... zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto z wnioskiem z dnia 25.06. 2007r. o udzielenie w trybie art. 14a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że zasadniczym źródłem przychodów Wspólnoty Mieszkaniowej są zaliczki wnoszone przez jej członków w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz utrzymanie indywidualnych lokali właścicieli w zakresie dostarczanych do nich mediów. Obecnie dodatkowym źródłem przychodów Wspólnoty są: przychody z tytułu odsetek od środków na rachunku bankowym, przychody z tytułu odsetek od lokat bankowych. W przyszłości mogą być przychody z tytułu odsetek za nieterminowe wpłaty zaliczek przez właścicieli, przychody z tytułu najmu (dzierżawy) wspólnych części nieruchomości, przychody z tytułu odsetek za nieterminowe wpłaty należności przez najemców (dzierżawców). W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z pytaniem czy dochód powstały z tytułu odsetek od środków na rachunku bankowym, odsetek od lokat bankowych oraz odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez właścicieli korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art.17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Wspólnoty zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych jest dochód powstały z tytułu: odsetek od środków pieniężnych na rachunku bankowym, odsetek od lokat, odsetek za nieterminowe wpłaty zaliczek przez właścicieli.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegałyby natomiast dochody z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością Wspólnoty jak np. najem części wspólnej nieruchomości, odsetki od nieterminowych wpłat należności od najemców (dzierżawców).

W wydanym w dniu 27.08.2007r. postanowieniu Nr PDP/423-45/07 Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto uznał, że zaprezentowane przez Wspólnotę Mieszkaniową stanowisko jest nieprawidłowe.

W ocenie organu I instancji dochody uzyskiwane przez Wspólnotę z tytułu odsetek od środków pieniężnych na rachunku bankowym, odsetek od lokat bankowych oraz odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez właścicieli podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości 19%.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie w wyniku dokonanej z urzędu weryfikacji w/w postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego, po przeanalizowaniu sprawy, biorąc pod uwagę zakres przedmiotowy zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy stwierdza, iż niezbędna jest częściowa zmiana postanowienia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego prawidłowo stwierdził, iż dochód z tytułu odsetek od lokat bankowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, gdyż nie został uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał jednak za nieprawidłowe wyjaśnienie organu I instancji w zakresie opodatkowania odsetek od środków pieniężnych na rachunku bankowym oraz odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez właścicieli lokali mieszkalnych.

Z dniem 1 stycznia 2007 roku, przepisem art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006r. Nr 217, poz. 1589) został dodany do art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992. o podatku dochodowym od osób prawnych pkt 44, w brzmieniu wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi". Jak wynika z treści powołanego artykułu, aby dochód podmiotów, o których mowa w tym przepisie korzystał ze zwolnienia muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie: dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a także dochody te muszą być przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Do 31.12.2006 r. wspólnoty mieszkaniowe korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 m cyt. ustawy. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku były dochody wspólnot mieszkaniowych w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty. A zatem do końca 2006 r. wszelkie dochody uzyskane przez wspólnotę były wolne od podatku - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty. Nowelizacją z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawężono zwolnienie od podatku. Od 1.01.2007 r. zwolnione są dochody wspólnot mieszkaniowych uzyskane tylko z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Natomiast nie korzystają ze zwolnienia dochody z innych źródeł bez względu na ich przeznaczenie. W przepisach w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest ustawowej definicji zasobów mieszkaniowych" wobec czego zwrot ten należy interpretować zgodnie z regułami wykładni systemowej poprzez przyjęcie takiego znaczenia, jakie nadają mu przepisy innych ustaw. Definicję zasobów mieszkaniowych zawierają przepisy ustawy z dnia 21.06.2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266). Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o mieszkaniowym zasobie gminy - należy przez to rozumieć lokale stanowiące własność gminy albo gminnych osób prawnych lub spółek handlowych utworzonych z udziałem gminy, z wyjątkiem towarzystw budownictwa społecznego, a także lokale pozostające w posiadaniu samoistnym tych podmiotów. Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 4 tej ustawy pod pojęciem lokalu należy rozumieć lokal służący do zaspokaj ania potrzeb mieszkaniowych, a także lokal będący pracownią shzżącą twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki. W ocenie organu II instancji przytoczona definicja dotyczy zasobów mieszkaniowych należących do gminy, ma także zastosowanie do zasobów mieszkaniowych, stanowiących własność innych jednostek organizacyjnych. Zdaniem - tut. organu - zasadne jest także przyjęcie określenia zasobów mieszkaniowych zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów Znak: DD6-8213-438/WK/06/339/391 z dnia 22.12.2006 r. (Biuletyn Skarbowy z 2007r. Nr 1, s.19 - 20), Pojęcie to zawarte w w/w piśmie jest zbieżne z definicją słownikową oraz definicją zawartą w odwołanej ustawie o ochronie praw lokatorów. W powyższym piśmie wskazano, iż przez zasoby mieszkaniowe", o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 cyt. ustawy należy rozumieć:
- budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże.
- pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj: budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno­remontowe.
- urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak: zbiorniki-doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo­kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.)budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki, inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

A zatem w świetle powyższego przez zasoby mieszkaniowe należy rozumieć lokale mieszkalne oraz pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie i administrowanie.

Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Uwzględniając powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, iż dochód uzyskiwany przez Wspólnotę Mieszkaniową z tytułu odsetek od środków pieniężnych na rachunku bankowym oraz odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez Właśćicieli obiektów należących do zasobów mieszkaniowych, będzie podlegał zgodnie z w/w przepisem art. 17 ust. 1 pkt 44 zwolnieniu, w sytuacji gdy zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Natomiast dochód z tytułu odsetek od lokat bankowych oraz dochody z działalności gospodarczej, jak np. najem części wspólnej nieruchomości, odsetki od nieterminowych wpłat należności od najemców (dzierżawców) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych i to bez względu na cel na jaki zostaną przeznaczone.

Z tych względów orzeczono jak w sentencji decyzji.

Niniejsza decyzja interpretacyjna dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wspólnotę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Zawarta w niej interpretacja nie jest wiążąca dla Jednostki, jednakże jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej.

Zwraca się uwagę na treść art.14 b § 5 pkt 2, zdanie drugie ustawy - Ordynacja podatkowa, który stanowi, że zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy - począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.

Zgodnie z art. 220 § 1, art. 221 i art 223 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejszą decyzję przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 14-tu dni od dnia jej doręczenia.

Izba Skarbowa w Krakowie