Czy odsetki zapłacone przez Spółkę w okresie 16.08.2010 r. do 31.10.2010 r. od kredytu zaciągniętego na zakup działek wniesionych później aportem do s... - Interpretacja - ILPB4/423-12/11-2/ŁM

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 04.04.2011, sygn. ILPB4/423-12/11-2/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Czy odsetki zapłacone przez Spółkę w okresie 16.08.2010 r. do 31.10.2010 r. od kredytu zaciągniętego na zakup działek wniesionych później aportem do spółki komandytowej stanowią koszty uzyskania przychodów spółki w momencie ich poniesienia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2010 r. (data wpływu 03.01.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek zapłaconych przez Spółkę od kredytu zaciągniętego na zakup działek wniesionych aportem do spółki komandytowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek zapłaconych przez Spółkę od kredytu zaciągniętego na zakup działek wniesionych aportem do spółki komandytowej,
  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od pożyczki udzielonej przez Spółkę Spółce komandytowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

  1. Spółka jest komplementariuszem spółki komandytowej. Przedmiotem działalności Spółki, jak i spółki komandytowej jest działalność deweloperska. W dniu 16 sierpnia 2010 r. Spółka wniosła aportem do spółki komandytowej działki budowlane niezabudowane oraz działki z rozpoczętą budową budynków mieszkalnych w celu budowy budynków mieszkalnych z przeznaczeniem na sprzedaż. Działki te zostały zakupione przez Spółkę w latach ubiegłych i traktowane w działalności jako towar handlowy. Zakup działek został częściowo sfinansowany kredytem bankowym zaciągniętym przez Spółkę. Ostatnia rata kredytu została spłacona przez Spółkę w m-cu październiku 2010 r. W okresie od 16 sierpnia 2010 r. (moment wniesienia aportu) do momentu spłaty kredytu płacone były również przez Spółkę odsetki od w/w kredytu.
  2. W m-cu listopadzie 2010 r. Spółka udzieliła spółce komandytowej pożyczki na bieżącą działalność. Z tytułu udzielonej pożyczki przysługują Spółce odsetki stanowiące przychód.

Spółka zgodnie z umową spółki, uczestniczy w zyskach i stratach spółki komandytowej w wysokości 10%.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy odsetki zapłacone przez Spółkę w okresie 16.08.2010 r. do 31.10.2010 r. od kredytu zaciągniętego na zakup działek wniesionych później aportem do spółki komandytowej stanowią koszty uzyskania przychodów spółki w momencie ich poniesienia...

  • Czy odsetki od pożyczki udzielonej przez Spółkę spółce komandytowej stanowią koszt uzyskania przychodów Spółki w części odpowiadającej udziałowi w zyskach i w stratach spółki komandytowej, tj. w 10%...
  • Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie pierwsze. Wniosek Spółki w zakresie pytania drugiego został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 04 kwietnia 2011 r. nr ILPB4/423-12/11-3/ŁM.

    Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od kredytu na zakup działek zapłacone po wniesieniu tych działek aportem do spółki komandytowej stanowią w całości koszty uzyskania przychodów Spółki w momencie ich poniesienia (zapłaty).

    Zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

    Ponieważ odsetki od kredytu na zakup działek zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów (udziału w spółce komandytowej) oraz nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

    Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

    Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami.

    Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

    Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

    W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

    • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
    • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
    • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
    • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
    • został właściwie udokumentowany,
    • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

    Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie, zwiększenie, zachowanie lub zabezpieczenie tego przychodu.

    Kosztami będą zarówno koszty uzyskania przychodów pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami (pozostające w związku pośrednim) - jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.

    Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 16 sierpnia 2010 r. Spółka wniosła aportem do spółki komandytowej działki budowlane niezabudowane oraz działki z rozpoczętą budową budynków mieszkalnych w celu budowy budynków mieszkalnych z przeznaczeniem na sprzedaż. Zakup działek został częściowo sfinansowany kredytem bankowym zaciągniętym przez Spółkę. Ostatnia rata kredytu została spłacona przez Spółkę w m-cu październiku 2010 r. W okresie od 16 sierpnia 2010 r. (moment wniesienia aportu) do momentu spłaty kredytu płacone były również przez Spółkę odsetki od w/w kredytu.

    W tym miejscu należy wskazać, iż skoro w dniu 16 sierpnia 2010 r. Spółka wniosła aportem do spółki komandytowej działki budowlane, to w tym momencie stały się one własnością spółki komandytowej. Zatem płacone w okresie późniejszym przez Spółkę odsetki od kredytu związane z przedmiotem aportu trudno uznać za poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, gdyż Spółka utraciła już to źródło przychodów.

    Reasumując, odsetki zapłacone przez Spółkę w okresie od wniesienia aportu do spłaty kredytu, związane z kredytem zaciągniętym na zakup działek wniesionych aportem do spółki komandytowej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów Spółki.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

    Referencje

    ILPB4/423-12/11-3/ŁM, interpretacja indywidualna

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu