Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Naczeln... - Interpretacja - PD/423/1/07

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.04.2007, sygn. PD/423/1/07, Urząd Skarbowy w Krasnymstawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.02.2007r (data wpływu 16.02.2007r) Spółdzielni Mieszkaniowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych Spółdzielni, stwierdza,
iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

W dniu 12.02.2007 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie prawidłowości zastosowania przepisu art. 17 ust 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółdzielnia Mieszkaniowa funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 14.12.2000r o spółdzielniach mieszkaniowych. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii:
1) Czy spółdzielcze garaże zajmowane na zasadzie prawa własnościowego do lokalu wybudowane w budynku mieszkalnym, lokale zajmowane na potrzeby własne spółdzielni (lokale biurowe i gospodarcze) oraz lokale użytkowe wynajmowane na prowadzenie działalności handlowo usługowej znajdujące się w budynkach mieszkalnych i poza tymi budynkami zaliczane są do zasobów mieszkaniowych spółdzielni, w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy,

Zdaniem wnioskodawcy całość lokali wyżej wymienionych jest przedmiotem gospodarowania zasobami mieszkaniowymi, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuję:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r, Nr 54, poz. 654 z późn.zm) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będą dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty. Opłaty te kalkulowane są w takiej wysokości aby pokrywały zarówno utrzymanie lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania. Uwzględniając charakter opłat (czynszów) oraz pokrywanych z nich kosztów, uzasadnione jest pojęcie zasoby mieszkaniowenie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Przez zasoby mieszkaniowe, o których mowa w wyżej wymienionym przepisie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy podatkowej, należy rozumieć:budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności:
- dźwigi osobowe i towarowe,
- aparaty do wymiany ciepła,
- kotłownie i hydrofornie wbudowane,
- klatki schodowe,- garaże,
pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:
- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,
- kotłownie i hydrofornie wolnostojące,
- osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno remontowe,
urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak:
- zbiorniki -doły gnilne, szamba,
- rurociągi i przewody sieci wodociągowo kanalizacyjnej, garażowej i ciepłowniczej,
- sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,
- budowle inżynieryjne (studnie itp.)
- budowle komunikacyjne, jak drogi osiedlwe, ulice, chodniki,
- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie osiedlowe, ogrodzenia.

Związane z wyżej wymienionymi budowlami, obiektami i urządzeniami opłaty oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy). Dochód powstały z tego tytułu w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, wolny będzie od podatku, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie jedynie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany. Opodatkowaniu podlegać będą zatem dochody z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Działalnością taką jest np.: wynajmowanie lokali użytkowych, powierzchni reklamowych na budynkach, miejsc na dachach pod anteny satelitarne.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż dochody z wynajmu przez Spółdzielnię lokali użytkowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych i poza tymi budynkami nie stanowią gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a tym samym dochody z tego tytułu nie mieszczą się w dochodach zwolnionych na podstawie art. 17 ust.1 pkt 44 ww. ustawy i będą podlegały opodatkowaniu. Stanowisko Podatnika w wyżej wymienionej sprawie jest nieprawidłowe w części dotyczącej zaliczenia do zasobów mieszkaniowych lokali użytkowych wynajmowanych na prowadzenie działalności handlowo- usługowej, w pozostałej części uznaje się za prawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia

Zgodnie z art. 14 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Krasnymstawie