P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/DPR2/423-25/07/JB/2b

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.05.2007, sygn. 1471/DPR2/423-25/07/JB/2b, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, tj. czy otrzymane odsetki od przejściowo ulokowanych środków związanych z działalnością developerską stanowią przychód podatkowy w momencie ich uzyskania, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się działalnością developerską, która stanowi jej podstawowy kierunek działalności. Pierwszym realizowanym projektem developerskim jest budowa budynku apartamentowo-usługowego w Warszawie z przeznaczeniem 100% apartamentów i lokali użytkowych do sprzedaży. Spółka obecnie jest w trakcie załatwiania potrzebnych pozwoleń i uzgodnień, a koszty przygotowania nowej produkcji są aktywowane jako rozliczenia międzyokresowe. Spółka finansuje powyższy projekt developerski z pożyczek otrzymanych od udziałowców. W latach 2005 - 2006 Spółka otrzymała od udziałowca, który posiadał 99,88% udziałów, kilka oprocentowanych pożyczek o wartości przekraczającej trzykrotność kapitału zakładowego Spółki. W grudniu 2006 r. w momencie spłaty ww. pożyczek i odsetek od pożyczek wystąpiły dodatnie zrealizowane różnice kursowe. Ponadto, przejściowo uzyskane z ww. pożyczek środki finansowe, były lokowane na rachunku powierniczym ściśle związanym z prowadzonym projektem developerskim oraz na lokatach na rachunku bieżącym. Od ulokowanych środków Spółka uzyskała odsetki, które wpłynęły na rachunek bankowy Spółki. Spółka planuje rachunkowo zaliczyć uzyskane odsetki od lokat oraz zrealizowane dodatnie różnice kursowe na zmniejszenie kosztu wytworzenia przygotowania nowej produkcji zgodnie z zasadami wyceny produkcji w toku opisaną w art. 28 ust 4 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości i przyjętą w Zakładowej Polityce Rachunkowości.

W związku z powyższym Spółka zwraca się z zapytaniem, czy w opisanym stanie faktycznym, otrzymane odsetki od przejściowo ulokowanych środków związanych z działalnością developerską stanowią przychód podatkowy w momencie ich uzyskania .

W ocenie Spółki, w powyższej sprawie ma zastosowanie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.). Z treści tego przepisu wynika, że do przychodów podatkowych zalicza się m in. otrzymane pieniądze w postaci odsetek od lokat. Zdaniem Spółki odsetki od przejściowo ulokowanych środków związanych z działalnością developerską stanowią przychód podatkowy w momencie ich otrzymania na rachunek bankowy. W związku z powyższym Spółka powinna prowadzić podwójną wycenę rachunkową i podatkową kosztu wytworzenia przygotowania nowej produkcji.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. - Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Jak wynika zatem z treści powołanego art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem podatkowym są przysporzenia majątkowe o trwałym charakterze, które powodują przyrost majątku podatnika. Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 3 w/w ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, ze podstawowym kierunkiem działalności Spółki jest działalność developerska. Oznacza to, że uzyskiwane odsetki od lokat nie stanowią przychodu związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, a co za tym idzie nie ma do nich zastosowania w/w art. 12 ust.3. Otrzymanie odsetek od ulokowanych środków związane jest z uzyskaniem przysporzenia o charakterze majątkowym, w wyniku którego dochodzi do zwiększenia aktywów podatnika. Tym samym powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Przychód ten winien być dla celów podatkowych rozpoznany na zasadzie kasowej, tj. w dacie otrzymania odsetek od lokat.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, że odpowiedź w zakresie uwzględnienia w przychodach podatkowych dodatnich zrealizowanych różnic kursowych powstałych w momencie spłaty pożyczek związanych z działalnością developerską wraz z odsetkami zostanie udzielone odrębnym postanowieniem.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie