Spółka zorganizowała wyjazd szkoleniowy dla grupy pracowników w celu realizacji szkolenia związanego z funkcjonowaniem firmy. Tematyka szkolenia była... - Interpretacja - P-3/423-18/06

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.10.2006, sygn. P-3/423-18/06, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka zorganizowała wyjazd szkoleniowy dla grupy pracowników w celu realizacji szkolenia związanego z funkcjonowaniem firmy. Tematyka szkolenia była związana z prowadzoną przez Spółkę działalnością i wynikała z polityki personalnej Spółki. Szkolenie miało na celu: kwestie organizacyjne, informacyjne (przedstawienie przez zarząd informacji o wynikach i planach firmy oraz nowych regulaminach obowiązujących w spółce), strategię działania firmy, sprawy pracownicze oraz budowanie efektywnego zespołu. Usługę szkolenia przeprowadziła firma uprawniona do tego typu działalności, a koszty z tym związane zostały sfinansowane ze środków obrotowych Spółki. Faktura wystawiona przez firmę szkoleniową obejmuje koszty związane z przygotowaniem, wyposażeniem i zabezpieczeniem miejsca szkolenia oraz wynagrodzeniem osób przeprowadzających zajęcia. Usługa szkolenia nie obejmuje kosztów dojazdu i wyżywienia. Spółka ma wątpliwości czy wydatki poniesione z tytułu przeprowadzenia szkolenia dla pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem podatnika biorąc pod uwagę art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w katalogu wyłączeń zawartych w art. 16 w/w ustawy. Odbyte szkolenie jest ściśle powiązane z przychodami Spółki. Pracodawca zatrudniając pracowników miał na celu rozbudowę swojej firmy, również poprzez podnoszenie kwalifikacji i jakości pracy pracowników. Podnoszenie kwalifikacji skutkuje sprawniejszym funkcjonowaniem firmy, czego następstwem jest generowanie przychodów w Spółce. W związku z powyższym zdaniem Spółki zachodzą przesłanki do zaliczenia wydatków poniesionych z tytułu szkolenia pracowników do kosztów uzyskania przychodów ponieważ wydatek ten ma racjonalne uzasadnienie i został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów oraz ma związek z prowadzoną działalnością.

W związku z powyższym informuję, że zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 w/w ustawy. Zgodnie z powyższymi uregulowaniami spółka ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Kosztami uzyskania przychodów są bowiem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie:- wydatek musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,- wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków określonych w art. 16 ust. 1 w/w ustawy.

Wydatki poniesione na szkolenie pracowników jako związane z osiąganymi przez Spółkę przychodami i jakością świadczonych przez nią usług odpowiadają kryteriom wynikającym z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast treść art. 16 ust.1 w/w ustawy nie wyłącza wydatków poniesionych na szkolenia z kosztów uzyskania przychodów. Wśród kosztów uznawanych za koszty uzyskania przychodów są wydatki pracodawców na rzecz pracowników, z wyjątkiem wydatków finansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Z treści wniosku wynika, że opisane koszty szkolenia pracowników sfinansowane były ze środków obrotowych Spółki. Wydatki poniesione z tytułu szkolenia pracownika mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki oraz wpływ na wielkość osiągniętego w przyszłości przychodu. W związku z powyższym wydatki poniesione przez Spółkę na szkolenie pracowników związane z funkcjonowaniem firmy stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest prawidłowe.

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie