P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/ROP1/423-287/06/MC

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.10.2006, sygn. 1472/ROP1/423-287/06/MC, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika, przedstawionej w piśmie Nr EKR/117/2006 z dnia 30 sierpnia 2006 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 1 września 2006 r.), uzupełnionym pismem Nr EKR/120/2006 z dnia 15 września 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 18 września 2006 r.) oraz pismem Nr EKR/127/2006 z dnia 20 października 2006 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 18 października 2006 r.)

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka z dniem 1 lutego 2005 r. zatrudniła pracownika do wykonania określonych zadań. Pracownik ten nie wywiązał się z obowiązków, które wcześniej przyjął. Wobec powyższego zaistniała konieczność rozwiązania umowy o pracę z dniem 31 stycznia 2006 r. za wypowiedzeniem.

Pracownik odwołał się do Sądu Pracy. Spółka zawarła z pracownikiem ugodę i zobowiązała się wypłacić zwolnionemu pracownikowi odszkodowanie.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy odszkodowanie wypłacone pracownikowi stanowi koszt uzyskania przychodu w świetle podatku dochodowego od osób prawnych?

Zdaniem Podatnika wypłacone zwolnionemu pracownikowi odszkodowanie jest kosztem uzyskania przychodu, ponieważ z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że za koszty uzyskania przychodów uznaje się te koszty, które są związane z przychodami, a za takie Spółka uznała wypłacone zwolnionemu pracownikowi odszkodowanie. Ponadto wydatek taki nie znajduje się na liście zawartej w art. 16 ust. 1 ustawy, stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami uznając stanowisko Spółki za prawidłowe, informuje, co następuje:

Zgodnie z postanowieniami art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej updop - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest spełnienie następujących warunków:

- poniesienie wydatku przez podatnika,

- definitywność (rzeczywistość) wydatku,

- pozostawanie w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- poniesienie w celu uzyskania przychodów lub mogące mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- właściwe udokumentowanie.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Przy czym wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczność, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów obciąża podatnika. Zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów warunkuje cel, jakiemu służyło poniesienie kosztów.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka zatrudniła pracownika do wykonywania określonych zadań. Pracownik ten jednak nie wywiązywał się z obowiązków, do których wykonywania zobowiązał się. Wobec powyższego Spółka rozwiązała z w/w pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem. Pracownik ten odwołał się do Sądu Pracy. Spółka zawarła z pracownikiem ugodę, na podstawie której zobowiązała się wypłacić pracownikowi odszkodowanie.

Koszty dotyczące odszkodowania wypłaconego na mocy zawartej ugody zwolnionemu pracownikowi nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów zapisami art. 16 ust. 1 w/w ustawy jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Wydatek poniesiony na wypłacenie odszkodowania nie może zostać bezpośrednio powiązany z osiąganymi przez podatnika przychodami, wiąże się jednak z prowadzoną przez niego działalnością. Przedmiotowe odszkodowanie jest konsekwencją wcześniejszego zatrudnienia pracownika i przez to wykazuje związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wobec tego wypłata pracownikowi odszkodowania związana jest z prowadzoną działalnością gospodarczą i może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez Pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 PLN (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej - t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.).

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie