POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/591/WD/423/51/06/BC

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.06.2006, sygn. 1473/591/WD/423/51/06/BC, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa( Dz.U. Z 2005r Nr 8 poz 60 ze zm ) po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnejz miesiąca marca 2006r (żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wypłaconej dywidendy na rzecz zagranicznego udziałowca Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

Podatnuk jest spółką akcyjną, której od września 2005r w 95 % udziałowcem jest niemiecka spółka GmbH. W miesiącu lipcu 2006 zamierza wypłacić dywidendę z zysku za 2005r. Spółka posiada certyfikat rezydencji zagranicznego udziałowca.

Zapytanie podatnika

Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek od dochodu z dywidendy otrzymanej z zysku podatnika ( spółki akcyjnej mającej siedzibę na terenie RP i podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości dochodów w Polsce ) dla akcjonariusza - osoby prawnej mającej siedzibę na terenie Niemiec ( podlegającego w Niemczech opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów )podlega zwolnieniu podatkowemu czy Spółka zobowiązana jest do pobrania podatku od tej dywidendy i w jakiej wysokości ( 19% czy 5%).W przypadku zwolnienia od podatku na podstawie art 22 ust 4, 4a i 4b ustawy Spółka wnosi o wskazanie jak należy liczyć okres dwuletni, o którym mowa w ust 4a i 4b, czy można do tego okresu wliczać przyszłe okresy zakładanego posiadania akcji przez podmiot zagraniczny, czy należy do tego okresu zaliczyć jedynie czas rzeczywistego posiadania akcji.

Stanowisko podatnika

Zdaniem Spółki, dochód z dywidendy wypłacany osobie prawnej mającej siedzibę w Niemczech jest zwolniony od podatku. Zwolnienie ma zastosowanie zgodnie z art 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Okres dwuletni o którym mowa w art 22 ust 4a i 4b , to okres posiadania akcji przez akcjonariusza ( także przyszły ), niejako zakładany okres posiadania akcji.

Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje jak niżej.

Warunki skorzystania przez podmiot zagraniczny z ograniczenia wielkości podatku płaconego w Polsce ( którego stawka zasadniczo wynosi 19% kwoty przychodu, choć przez właściwą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania określona jest w niższej wysokości), a później ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, określone zostały w art 22 ust 4 i 4a ustawy z dnia15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U z 2000r Nr 54 poz 654 ze zm ), który stanowi, że zwalnia się od podatku dochodowego dochody ( przychody ) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1) wypłacającym dywidendę oraz inne należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego mająca siedzibę lub zarząd na terytorium RP,

2) uzyskującym dochody ( przychody ) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1 jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3) spółka, o której mowa w pkt 2 posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów ( akcji ) w kapitale spółki o której mowa w pkt 1.

Zgodnie z art 8 ustawy z dnia 18.11.2004r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw( Dz.U z 2004r Nr 254 poz 2533 ) określony bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustala się:

-od 01.01.2005 - 31.12.2006 w wysokości nie mniejszej niż 20%

-od 01.01.2007 - 31.12.2008 w wysokości nie mniejszej niż 15%

4)odbiorcą dochodów ( przychodów ) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:

-spółka, o której mowa w pkt 2, albo

-położony poza terytorium RP zagraniczny zakład w rozumieniu art 20 ust 13, spółki o której mowa w pkt 2, jeżeli osiągnięty dochód ( przychód ) podlega opodatkowaniu w tym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Zwolnienie o którym mowa w ust 4 ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody ( przychody ) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiada udziały ( akcje ) w spółce wypłacającej te należności w wysokości o której mowa w ust 4 pkt 3 nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Stosownie do ust 4b art 22 ustawy zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów ( akcji ), w wysokości określonej w ust 4 pkt 3 przez spółkę uzyskującą dochody z tytułu udziału w zysku osoby prawnej, upływa po dniu uzyskania przychodów. W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów ( akcji ) w wysokości określonej w ust 4 pkt 3 nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust 4 pkt 2 jest zobowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od przychodów określonych w ust 1 w wysokości 19%, z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Podleganie przez danego udziałowca - spółkę opodatkowaniu należy rozumieć jako stan, w którym ta osoba prawna jest traktowana jako podatnik podlegający w tym państwie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu ( jest opodatkowana z każdego źródła dochodu wskazanego przez to państwo, niezależnie od miejsca położenia tego dochodu ).

Do potwierdzenia spełnienia przez podatnika z siedzibą za granicą dwóch pierwszych warunków wystarczającym dowodem będzie zaświadczenie ( certyfikat rezydencji podatkowej ) wydane przez administrację podatkową państwa, w którym ta osoba prawna posiada siedzibę do celów podatkowych. Zasady dokumentowania rezydencji podatkowej wspomnianych spółek wynikają z art 26 ust 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Warunek trzeci, czyli nieprzerwane bezpośrednie posiadanie 20% udziałów przez co najmniej dwa lata odnosi się w sposób ogólny do dwuletniego posiadania akcji tj. do okresu tego wlicza się zarówno rzeczywisty jak i planowany okres posiadania akcji.Niespełnienie warunku nieprzerwanego posiadania udziałów przez dwa lata w spółce z siedzibą w Polsce, będzie skutkować obowiązkiem pobrania podatku w wysokości 19%, wraz z odsetkami za zwłokę, z uwzględnieniem umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Biorąc powyższe pod uwagę, dochód z dywidendy wypłaconej niemieckiej spółce GmbH, która jest w 95% udziałowcem Spółki Akcyjnej, na podstawie art 22 ust 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolniony jest z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Dwuletni okres posiadania akcji zakłada nie rzeczywisty okres posiadania akcji lecz również przyszły okres posiadania akcji. Należy podkreślić, iż niespełnienie warunku nieprzerwanego posiadania akcji przez dwa lata w spółce z siedzibą w Polsce, będzie skutkować w momencie zbycia akcji przeniesieniem odpowiedzialności podatkowej na płatnika na zasadach przewidzianych w Ordynacji podatkowej.

W świetle powyższego stwierdza się, że stanowisko zaproponowane przez Spółkę - jest w całości prawidłowe.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu