Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. ... - Interpretacja - US.III/415-33/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.05.2006, sygn. US.III/415-33/06, Urząd Skarbowy w Kętrzynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy zawarte w piśmie z 31.03.2006 r., jako prawidłowe.

Z przedstawionych okoliczności faktycznych wynika, iż Prowadzi Pan działalność polegającą na produkcji pieczarek. Dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych kwalifikowana jest ona jako przychód z działów specjalnych produkcji rolnej, zatem w zakresie tego podatku korzysta Pan na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z możliwości określenia dochodu na podstawie norm szacunkowych. W zakresie podatku od towarów i usług jest Pan czynnym podatnikiem VAT.
Obecnie Pana żona przygotowuje się do rozpoczęcia działalności w zakresie produkcji pieczarek, z której dochód dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych także będzie określany na podstawie norm szacunkowych, jak również będzie występowała jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Będzie ona korzystała w związku z tym z majątku trwałego i ruchomego nabytego (wytworzonego) w celu prowadzenia przez Pana produkcji pieczarek. Żona dla potrzeb swojej produkcji będzie korzystała z części majątku nieruchomego stanowiącej odrębne obiekty (budynki pieczarkarni), natomiast wspólnie będziecie Państwo wykorzystywać takie obiekty jak kotłownia, budynki gdzie produkowane jest podłoże oraz wszelkie potrzebne do tej działalności maszyny i urządzenia. Cały majątek zgromadzony dla celów produkcji pieczarek, ze względu na panujący w Państwa małżeństwie ustrój wspólności majątkowej, stanowi współwłasność łączną małżonków.
Pana żona prowadząc działalność na własne nazwisko w potrzebnym jej zakresie dokonywać będzie zakupu surowców do produkcji podłoża, zakupu grzybni, opału do kotłowni itp. Oprócz tego, w przypadku braku odrębnych liczników (np. tam gdzie wspólnie będziecie Państwo korzystali z nieruchomości dla celów produkcji podłoża) będzie Pan obciążał żonę poprzez refakturowanie kosztami zużytych przy prowadzonej przez nią produkcji mediów takich jak woda i energia elektryczna. Zużycie mediów będzie określane tu proporcjonalnie do ilości wyprodukowanego podłoża lub w innych sytuacjach - proporcjonalnie do powierzchni uprawy prowadzonej przez żonę.
Wątpliwości Pana dotyczą kwestii, czy w opisanej sytuacji, w związku z wykorzystaniem majątku przez żonę jako odrębnego podatnika, ciążą na nim obowiązki w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych?
Pana zdaniem, udostępnienie żonie majątku nieruchomego oraz ruchomego dla potrzeb jej działalności w zakresie produkcji pieczarek nie skutkuje u niego powstaniem przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Tutejszy organ podatkowy podziela Pana stanowisko.

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.), z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Majątkowa wspólność ustawowa małżonków należy do tzw. współwłasności łącznych. Art. 35 wyżej wymienionej ustawy stanowi, że w czasie trwania współwłasności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzenia udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku. Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, jednakże każdy z małżonków zarząd ten może wykonywać samodzielnie z zastrzeżeniem, że dla czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgoda drugiego małżonka w formie przewidzianej dla tej czynności prawnej (art. 36 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Zdaniem tutejszego organu podatkowego, przekazanie przez Pana żonie nieruchomości i ruchomości wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności w zakresie produkcji pieczarek, stanowiących majątek wspólny małżonków, na cele jej działalności, jest wykonywaniem przez Państwa zarządu majątkiem wspólnym. W przedstawionym stanie faktycznym nastąpi jedynie zmiana sposobu zarządu składnikami majątkowymi wchodzącymi w skład tej samej masy majątkowej, poprzez wykorzystanie ich w działalności żony, która nie niesie za sobą obowiązków w podatku dochodowym od osób fizycznych ciążących na Panu.

Ze względu na to, że w Państwa przypadku będziemy mieli do czynienia z wykonywaniem zarządu majątkiem wspólnym małżonków, to nie zaistnieją sytuacje przewidziane w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) określone:

  1. W art. 11 ust. 1 i ust. 2a pkt 3 i 4, gdzie stwierdzono, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się: jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku a w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnieniu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
  2. W art. 16, gdzie stwierdzono, iż za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Ponadto tutejszy organ informuje, iż:
- interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia,
- interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie w terminie 7 dni od daty doręczenia - art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.

W przypadku złożenia zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,- zł i po 0,50 zł od każdego załącznika.

Urząd Skarbowy w Kętrzynie