P O S T A N O W I E NI E - Interpretacja - PD.423-3/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.03.2006, sygn. PD.423-3/06, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity, Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 10. 01. 2006 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20.01.2006r. ( data wpływu do urzędu 27.01.2006r. )Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego ?Spółka w miesiącach od stycznia do marca 2005r. wystawiła faktury korygujące sprzedaż własnych wyrobów?, które ?dotyczyły sprzedaży pierwotnie dokonanej i zafakturowanej w 2004r. W tym czasie księgi rachunkowe 2004r. nie były jeszcze zamknięte i nie odbyło się też Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Rozliczenie roczne podatku dochodowego od osób prawnych za 2004r. ( CIT-8) zostało sporządzone również po terminie wystawienia faktur korygujących, tj. 31.03.2005r., więc mogło i powinno obejmować korekty przychodu 2004r. zafakturowane do tego czasu. Faktury korygujące sprzedaż 2004r. a wystawione w 2005r. dotyczyły zarówno zwiększenia jak i zmniejszenia przychodów. Faktury korygujące -zwiększające przychody-wystawiane są między innymi z tytułu:- podwyższenia ceny po transakcji sprzedaży.Faktury korygujące -zmniejszające przychody -wystawiane są z różnych przyczyn, takich jak:- zwrot wyrobów,- obniżenia ceny transakcji sprzedaży?

Spółka wnosi o udzielenie informacji, ?jaki jest moment powstania przychodu podatkowego z tytułu powyższych korekt?.

Zdaniem Spółki ?faktury korygujące sprzedaż własnych wyrobów wystawione w pierwszym kwartale 2005r., a dotyczące sprzedaży zafakturowanej i dokonanej w 2004r. powinny zostać zaliczone oraz skorygować przychód podatkowy 2004r. Zgodnie z art. 12, ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15.02.1992r.( Dz. U z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami) momentem powstania przychodu z tytułu powyższych korekt jest dzień wystawienia faktury pierwotnie dokumentującej sprzedaż ? w przypadku Spółki -jest to 2004r.?

Ustosunkowując się do przedstawionych wyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z generalną zasadą zawartą w art 12 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r.( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu. Stosownie do postanowień art. 12 ust. 3a za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia w pozostałych przypadkach.

W rozumieniu artykułów cytowanych powyżej do przychodów roku podatkowego zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są należne podatnikowi, czyli są wymagalne, niewątpliwe i bezwarunkowe, choć nie ma znaczenia czy już je faktycznie uzyskał. Uzyskanie przychodu należnego ma miejsce w momencie wykonania w ramach działalności gospodarczej czynności będącej tytułem uzyskania prawa do świadczenia wzajemnego, czyli w tym przypadku wystawienia faktury VAT. Późniejsze ? w następnym roku podatkowym- wystawienia faktury VAT korygującej nie zmienia faktu, iż wydanie towaru ( jak również wystawienie ?pierwotnej? faktury VAT ) nastąpiło w poprzednim roku podatkowym. W związku z powyższym korekta faktury VAT, wystawiona w następnym roku, winna odnosić skutek w przychodzie roku podatkowego, w którym nastąpiło wydanie towaru.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia.

Lubelski Urząd Skarbowy