P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/ROP1/423-2-57/06/AJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.02.2006, sygn. 1472/ROP1/423-2-57/06/AJ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 3 stycznia 2006 r.

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, w 2005 r. Podatnik ("Spółka") nabył usługi związane z podwyższeniem kapitału zakładowego. Akcje Spółki zostały wprowadzone do obrotu na rynku regulowanym i są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Podwyższenie kapitału zakładowego zrealizowane zostało poprzez emisję nowej serii akcji oraz zaoferowanie ich nabycia w drodze publicznej subskrypcji. Wyemitowane akcje serii J zostały w pełni objęte i opłacone, w wyniku czego wzrósł kapitał zakładowy Spółki. Podwyższenie kapitału zakładowego zostało zarejestrowane przez sąd rejestrowy.

Spółka nabyła usługi ściśle związane z podwyższeniem kapitału, które dotyczyły czynności koniecznych do realizacji emisji akcji, takich jak sporządzenie prospektu emisyjnego i innych działań niezbędnych do skutecznego zaoferowania akcji w ramach publicznego rynku papierów wartościowych, w tym dopuszczenia wyemitowanych akcji do obrotu publicznego, tj. opłata ewidencyjna, usługi domu maklerskiego. Ponadto w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółka poniosła koszty innych czynności, takich jak sporządzenie aktów notarialnych, ogłoszeń oraz doradztwa prawnego. Spółka zapłaciła również podatek od czynności cywilnoprawnych. Powyższe wydatki Spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów uznając, że koszty te związane są z prowadzoną działalnością Spółki oraz pośrednio wpływają na wielkość osiągniętego przychodu.

Spółka wnosi o wyjaśnienie, czy wydatki poniesione w związku z podwyższeniem kapitału Spółki poprzez emisję akcji oraz ich wprowadzenie do obrotu na rynku regulowanym (pod rządami uprzednio obowiązującej ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi: wprowadzenie do publicznego obrotu oraz wprowadzenie do obrotu giełdowego) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki wydatki poniesione w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki są związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, z której przychody podlegają opodatkowaniu, wobec czego wydatki te ponoszone są w celu uzyskania przychodów. W opinii Spółki, omawiane wydatki wpływają na osiągnięcie przychodów w sposób pośredni, podobnie jak inne wydatki niezbędne do właściwego funkcjonowania Spółki, takie jak: koszty ogólnego zarządu, obsługi prawnej, itp.

Wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego nie zostały również wymienione w negatywnym katalogu wydatków nie stanowiących koszt uzyskania przychodów zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z tym, zdaniem Spółki wydatki związane z podwyższeniem jej kapitału zakładowego jako wydatki prowadzące do pozyskania środków na działalność gospodarczą, z której generowane są przychody, powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Podatnik dodaje, że przed dniem 1 stycznia 2003 r. wydatki związane z emisją akcji przez spółkę akcyjną były traktowane jako wartości niematerialne i prawne zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i podlegały amortyzacji podatkowej przez okres nie krótszy niż 60 miesięcy.

Z dniem 1 stycznia 2003 r. powyższy artykuł został uchylony i jednocześnie ustawodawca w art. 2 pkt 1 ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2002 r. nr 141, poz. 1179) przewidział możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej części wydatków poniesionych przed dniem 1 stycznia 2003 r. na założenie (rozszerzenie) spółki akcyjnej poprzez kontynuację amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych albo jednorazowe zaliczenie niezamortyzowanej części wartości niematerialnych i prawnych do kosztów uzyskania przychodów.

Jak uważa Spółka, wspomniany art. 16b ust. 2 pkt 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowił przed dniem 1 stycznia 2003 r. wyjątku do wyrażonej w art. 15 ust. 1 tej ustawy zasady zaliczania do kosztów podatkowych jedynie wydatków związanych z uzyskiwaniem przychodów podatkowych, wskazywał jedynie, że rozpoznawanie tych wydatków jako koszt uzyskania przychodów powinno następować przez odpisy amortyzacyjne. Usunięcie powyższego przepisu w opinii Podatnika spowodowało jedynie, że zmienił się sposób zaliczania tych wydatków do kosztów podatkowych.

O możliwości zaliczenia wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego do kosztów uzyskania przychodów decydują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Jak stanowi art. 15 ust. 1 tej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie pomiędzy nim a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo - skutkowego, czyli wykazanie, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej nie powoduje powstania przychodu w tej spółce. Bowiem stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 4 w/w ustawy do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego.

Zatem, jeżeli wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki nie wpływają na zwiększenie przychodów Spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, to nie można zaliczyć kosztów z tym związanych do kosztów uzyskania przychodu.

Z art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku.

Na poparcie swojego stanowiska Podatnik powołuje art. 16b ust. 2 pkt 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2003 r. Należy zatem stwierdzić, że powołany przepis został uchylony i obecnie w/w ustawa nie reguluje bezpośrednio kwestii zaliczania wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego do kosztów uzyskania przychodów. Wobec tego należy do tych wydatków stosować ogólne zasady wynikające z art. 15 ust. 1 tej ustawy.

W związku z powyższym zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wydatki poniesione przez Spółkę, związane z podwyższeniem jej kapitału zakładowego, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatkowej, gdyż są związane z przychodem niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia. Interpretacja jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia. W przypadku wniesienia zażalenia należy wnieść opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 oraz art. 9 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 253 z 2004 r., poz. 2532) w wysokości 5 zł od podania oraz 0,50 zł od każdego załącznika.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie