P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD 1-4/423-2/06/GŁ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.04.2006, sygn. PD 1-4/423-2/06/GŁ, Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art.14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U z 2005r., Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.03.2006r. ( data wpływu do Urzędu 9.03.2006r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące momentu rozliczenia skutków rocznej korekty podatku VAT naliczonego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art.14a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika , płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w 2005r. dokonywała zakupów dających prawo do odliczenia podatku naliczonego, jak i niedających takiego prawa. Odliczenie wstępne dokonywane było na podstawie struktury sprzedaży z poprzedniego roku podatkowego i obliczonego współczynnika. Ten sam współczynnik był stosowany na potrzeby rozliczenia podatku VAT od zakupionych środków trwałych, jak i pozostałych zakupów. Po zakończeniu roku podatkowego VAT podlega korekcie, która dokonywana jest w miesiącu styczniu 2006r. Różnica pomiędzy odliczonym podatkiem VAT zwiększa wartość środka trwałego lub księgowana jest w koszty jako VAT nie podlegający odliczeniu.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, w którym momencie należy rozliczyć dla celów podatku dochodowego od osób prawnych skutki rocznej korekty podatku VAT.

Zdaniem wnoszącego wniosek, skutki rocznej korekty podatku VAT dla celów podatku dochodowego powinno ująć się do roku podatkowego 2005, w przypadku gdy nie zakończony jest rok podatkowy (termin 31 marca roku następnego).

Odnosząc się do przedstawionego przez podatnika stanowiska tutejszy Organ stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisem art.12 ust.1 pkt 4g ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.) przychodem, z zastrzeżeniem ust.3 i 4 oraz art.13 i 14, jest w szczególności kwota podatku od towarów i usług:

a) nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art.16a-16m, lub

b) dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, o których mowa w lit.a)

- w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art.91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z zapisu art.91 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm. ) wynika, że po zakończeniu roku, w którym podatnik w swoich deklaracjach stosował - do wartości podatku naliczonego od czynności dających i niedających prawa do odliczenia podatku - wskaźnik proporcji ustalony na podstawie obrotów roku poprzedzającego rok zakończony, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego, wyliczanego w minionym roku o tę wstępnie ustaloną proporcję.

W przypadku środków trwałych (z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł) korekty kwoty podatku naliczonego, odliczonego od podatku należnego podatnik będzie dokonywał, jak wynika z ust.2 tego artykułu, w ciągu 5 kolejnych lat (a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat), zaczynając od roku w którym zostały oddane do użytkowania.

W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł stosuje się przepis art.91 ust.1 w/w ustawy.

Tak więc po zakończeniu roku, podatnik zobowiązany jest dokonać korekty odliczonego podatku VAT, przy uwzględnieniu proporcji obliczonej dla roku, w którym dokonano zakupu. Dopiero po skorygowaniu deklaracji VAT znana jest rzeczywista proporcja podatku naliczonego podlegającego i nie podlegającego odliczeniu od podatku należnego.

Jeżeli podatnik, dokonując korekty po zakończeniu roku podatkowego, uprawniony jest do zwiększenia wartości podatku naliczonego o różnicę wynikającą z ustalonych proporcji uprawniających do odliczenia, różnica stanowi jego przychód.

Natomiast kosztem uzyskania przychodu jest podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje prawo jego odliczenia lub zwrotu, a naliczony podatek nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Według art.91 ust.3 ustawy o VAT korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku, którego dotyczy korekta.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują żadnego szczególnego momentu powstania przychodu lub powstania kosztu uzyskania przychodu będących wynikiem dokonanej przez podatnika korekty.

A zatem, zdaniem tutejszego organu podatkowego za moment powstania przychodu lub kosztu uzyskania przychodu należy uznać moment dokonania korekty, a tym - zgodnie z art.91 ust.3 ustawy o VAT - jest moment złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy okres rozliczeniowy następujący po zakończeniu roku, którego korekta dotyczy.

W świetle powyższego, stanowisko Spółki dotyczące momentu rozliczenia skutków rocznej korekty podatku VAT w podatku dochodowym od osób prawnych, tut. Organ uznaje za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja :

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę we wniosku bez oceny treści załączonych do wniosku dokumentów, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących ,

-nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie