Klub Sportowy jako stowarzyszenie kultury fizycznej organizuje zawody , imprezy sportowe i rekreacyjne pozyskując środki na te cele od darczyńców. Śr... - Interpretacja - P-3/423-12/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.05.2005, sygn. P-3/423-12/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Klub Sportowy jako stowarzyszenie kultury fizycznej organizuje zawody , imprezy sportowe i rekreacyjne pozyskując środki na te cele od darczyńców. Środki te są niezbędne między innymi na opłacenie sali , uprawnionych sędziów , oprawy muzycznej itp. Jednak sponsorzy chcieliby przekazywać środki nie w postaci darowizny , lecz w zamian za reklamę firmy sponsora. Klub sportowy ma wątpliwości, czy reklamowanie sponsora na organizowanej imprezie sportowej wykracza poza działalność stowarzyszenia kultury fizycznej nie prowadzącego działalności gospodarczej i czy środki uzyskiwane w ten sposób mogą być przychodem na cele statutowe Klubu , oraz czy Klub może wystawić rachunek dla sponsora za reklamę na imprezie. Zdaniem Klubu uzyskane środki od sponsora służą jedynie działalności statutowej określonej w statucie Klubu ( księgowane jako inne wpływy) i zostaną wydatkowane na pokrycie kosztów związanych z organizacją imprezy sportowej. Ponadto Spółka uważa , że rachunek , który mógłby być wystawiony przez Klub służy potwierdzeniu otrzymania środków .

W związku z powyższym informuję , że umowa sponsoringu z założenia jest umową dwustronnie zobowiązującą, natomiast umowa darowizny jest umową jednostronnie zobowiązującą. W przypadku sponsoringu bardzo ważną sprawą jest zawarcie umowy między stronami. Z umowy powinno jednoznacznie wynikać , co jest jej przedmiotem, na czym polegają wzajemne świadczenia stron oraz wartość tych świadczeń. Oprócz uregulowań zawartych w umowie, strony powinny dysponować odpowiednimi dokumentami spełniającymi wymogi zawarte w przepisach art. 20 i 21 ustawy z dnia 29 września 1994 r o rachunkowości ( Dz. U. z 2002 r Nr 76 , poz. 694 z późń. zm) tj .rachunkiem ( fakturą ) dokumentującą świadczenie usług reklamowych wynikających z zawartej umowy.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2000 r Nr 54 , poz.654 z późń.zm) przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze , wartości pieniężne , w tym również różnice kursowe. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego informuję , że środki otrzymane od sponsora , stanowią przychód Klubu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych . Jeśli wydatkowane zostaną na działalność statutową Klubu będą stanowiły koszty uzyskania przychodów. W odniesieniu do uzyskiwanych przez Klub dochodów informuję , że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnione z podatku są dochody podatników , których celem statutowym jest działalność określona w tym przepisie , w części przeznaczonej na cele w nim wymienione .Jak wynika ze statutu Klubu cele Klubu pokrywają się z celami wymienionymi w w/w przepisie ustawy , a w szczególności z szeroko rozumianą działalnością w zakresie kultury fizycznej i sportu. W związku z powyższym środki otrzymywane od sponsorów w części przeznaczonej na działalność statutową , o której mowa wyżej , będą zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych stosownie do art 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy. Ocena , czy działalność Klubu na rzecz sponsora jest działalnością statutową wynika ze statutu Klubu oraz ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r Prawo o stowarzyszeniach ( Dz.U. z 2001 r Nr 79 , poz. 855 z późń .zm ) , a nie z przepisów prawa podatkowego.

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie