P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - BP/423-0009/05/BM

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.05.2005, sygn. BP/423-0009/05/BM, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o. o. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: zaliczania do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków dot. wynagrodzeń wypłaconych członkom zarządu z tytułu pełnionych funkcji na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 25.02.2005r. Spółka z o. o. wystąpiła z wnioskiem do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dot. wynagrodzeń wypłaconych członkom zarządu z tytułu pełnionych funkcji na podstawie uchwał zgromadzenia wspólników. Zdaniem wnioskodawcy powyższe wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki, gdyż wydatki te nie są wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przepis art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, z tym, że wydatki ponoszone na rzecz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną są kosztem uzyskania przychodów w części dotyczącej działalności objętej obowiązkiem w zakresie podatku dochodowego. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jak również przepisy prawa cywilnego nie definiują pojęcia "jednostronnego świadczenia". Na podstawie definicji ze Słownika Języka Polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN SA Warszawa 2003: świadczenie to obowiązek wykonania czegoś na czyjąś rzecz; to, co jest z tego tytułu wykonywane.

Ze świadczeniem jednostronnym będziemy mieli do czynienia, jeżeli strony stosunku prawnego nie dokonują świadczeń ekwiwalentnych. W spółce prawa handlowego zarząd, który jest organem wykonawczym zgodnie z art. 201 ustawy z dnia 15 września 2000 roku - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) prowadzi sprawy spółki i ją reprezentuje. Norma prawna zawarta w § 4 w/wym przepisu stanowi, iż członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Z treści zapytania wynika, iż prezesowi i wiceprezesowi Spółki, którzy są jednocześnie jedynymi udziałowcami zostały przyznane uchwałami zgromadzenia wspólników wynagrodzenia z tytułu pełnionych funkcji członków zarządu. W przedstawionym w zapytaniu stanie faktycznym członkowie zarządu wykonują, więc na rzecz Spółki określone czynności związane z pełnieniem funkcji członków zarządu w Spółce i w zamian otrzymują ustalone wynagrodzenie. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż nie zachodzi świadczenie jednostronne, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeśli członkowie zarządu będący jednocześnie udziałowcami wykonują na rzecz Spółki pracę, która ma związek z przychodami osiąganymi przez jednostkę i w zamian otrzymują wynagrodzenie z tytułu pełnionych funkcji. W tym przypadku kwoty wynagrodzeń dla członków zarządu Spółki z tytułu pełnionych funkcji stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o ile uchwały zgromadzenia wspólników w tych sprawach nie naruszają przepisów Kodeksu Spółek Handlowych. Dodatkowo, ponieważ Spółkę łączą z jej udziałowcami związki kapitałowe to ze względu na interes gospodarczy Spółki wypłaty wynagrodzeń na rzecz udziałowców powinny być uzasadnione obiektywnymi względami, aby nie stanowiły ukrytej formy wypłaty dywidendy.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe i kwoty wynagrodzeń członków zarządu z tytułu pełnionych funkcji stanowią koszty uzyskania przychodu.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku