Stan faktyczny sprawy: - Interpretacja - BI/005-1191/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.04.2005, sygn. BI/005-1191/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny sprawy:

Uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy postanowiono przekazać zysk -wypracowany za ostatni rok obrachunkowy - na kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na bieżącą działalność Spółki oraz na cele inwestycyjne.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., nr 54, póz. 654 z późn. zm.) wiąże obowiązek podatkowy z osiągnięciem dochodu - bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty (art. 7 ust. 1 ustawy).

Regulujący kwestie przychodów art. 12 tej ustawy nie wymienia źródeł przychodu, a jedynie określa zdarzenia z wystąpieniem których u podatnika, ustawodawca związał obowiązek wykazania przychodu dla celów podatkowych, wymieniając wśród nich m. in. otrzymanie pieniędzy, czy nieodpłatnych świadczeń. Natomiast art. 12 ust. 4 ustawy w sposób wyczerpujący określa, co nie jest przychodem w rozumieniu tej ustawy. A contrario - wszelkie inne przychody niż określone w art. 12 ust. 4, uznać należy za przychód powodujący powstanie obowiązku podatkowego.

Jak stanowi zapis art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarska pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Pańshva, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Kwestię prawa akcjonariuszy do dywidendy określają od 01.01.2001 r. przepisy ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, póz. 1037 z późn. zm.).

W myśl art. 347 par. 1 Kodeksu spółek handlowych akcjonariusze maja prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenia do wypłaty akcjonariuszom.

Zysk rozdziela się w stosunku do liczby akcji. Jeżeli akcje nie są całkowicie pokryte, zysk rozdziela się w stosunku do dokonanych wpłat na akacje (art. 347 par. 2 Ksh).

Jednocześnie zgodnie z par. 3 powołanego artykułu status spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku, w uwzględnieniem art. 348, art. 349, art. 351 par. 4 oraz art. 353.

Z powyższych przepisów wynika, że akcjonariuszowi spółki akcyjnej przysługuje prawo do udziału w zysku tej spółki, pod warunkiem, że:

zysk wynika z rocznego sprawozdania finansowego za rok obrotowy,sprawozdanie to zostało pozytywnie zweryfikowane przez biegłego rewidenta orazmocą uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy zysk ten - w całości lub w części -został przeznaczony do podziału.

Tak więc przed podjęciem przez walne zgromadzenie akcjonariuszy uchwały o przeznaczeniu zysku do podziału, akcjonariuszom spółki nie przysługuje prawo do udziału w zyskach tej spółki, a zatem wyłączenie od podziału - mocą uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy - całości lub części zysku spółki akcyjnej, powoduje, że akcjonariusz nie nabywa w ogóle prawa do dywidendy, a więc nie tylko nie uzyskuje faktycznego dochodu, ale także nie dysponuje zyskiem, przez co i spółka nie uzyskuje nieodpłatnych świadczeń w postaci prawa do nieodpłatnego korzystania z dochodu tego akcjonariusza.

Jeżeli zatem Uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy postanowiono przekazać zysk - wypracowany za ostatni rok obrachunkowy - na kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na bieżącą działalność Spółki oraz na cele inwestycyjne, to taki sposób rozporządzenia zyskiem nie będzie skutkowało ustaleniem dla Spółki wysokości nieodpłatnego świadczenia z tego tytułu.

Izba Skarbowa w Gdańsku