POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDII406/2/42967/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.06.2005, sygn. PDII406/2/42967/2005, Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej stwierdza, że stanowisko ................ Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 21.02.2005 r. b.z. (data wpływu do US 22.02.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 26.04.2005 r., (data wpływu do U.S. 26.04.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do samochodów osobowych użytkowanych na podstawie umów najmu, leasingu, nie będących środkami trwałymi spółki stanowiącymi przedmiot dalszego wynajmu lub służących do świadczenia usług transportowych - w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.02.2005 r., do tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek .................. spółka z o.o. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Pismem z dnia 14.04.2005 r., Nr US PDII 421/11-1/30849/2005 r., organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku, tj; do sprecyzowania zapytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego sprawy. Braki formalne spółka uzupełniła pismem z dnia 26.04.2005 r., (data wpływu do US 26. 04.2005 r.).

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowania podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuj e zażalenie.

Stan faktyczny:

W ww. wniosku z dnia 22.02.2005 r. uzupełnionym w dniu 26.04.2005 r., w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych Spółka przedstawiła wątpliwości odnośnie podatku dochodowego od osób prawnych, oraz własne stanowisko w sprawie, a mianowicie:
"Na podstawie umowy najmu zawartej w dniu 01.10.2003 r. oraz umowy leasingu operacyjnego zawartej dnia 04.03.2004 r. spółka wynajmuje oraz leasinguje samochody osobowe. Samochody te wykorzystywane są do świadczenia podstawowych usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tj. przewozu osób oraz wynajmu samochodów osobowych wraz z kierowcą lub bez kierowcy podmiotom trzecim. Wymienione samochody nie są środkami trwałymi naszej spółki."
W dniu 26.05.2004 r., spółka zawarła kolejną umowę najmu samochodów osobowych, które są także przeznaczone do świadczenia usług transportowych - przewozu osób oraz wynajmu wraz z kierowcami lub bez.Spółka powołała się na przepisy art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z którego wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków (...), z tytułu kosztów używania dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.
Wg stanowiska spółki przedstawionego w ww. piśmie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, spółka nie ma obowiązku zastosowania się do przepisów art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do samochodów osobowych użytkowanych na podstawie umów najmu, nie będących środkami trwałymi i stanowiących przedmiot dalszego wynajmu lub służących do świadczenia usług transportowych. Taki obowiązek istnieje po stronie podatnika, który faktycznie używa samochód do własnych celów mając możliwość rejestrowania przebiegu pojazdu a tym samym prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu według określonego wzoru. Gdyby było inaczej spółka w rzeczywistości miałaby obowiązek rejestrować przebieg pojazdu dla celów własnych innego podatnika i wkraczałaby w sferę stosunków gospodarczych innego podmiotu.
Ponieważ z pisma spółki wynika, że będące przedmiotem najmu i leasingowane przez nią samochody wykorzystywane są w dwojaki sposób, tj;
I. do świadczenia w ramach prowadzonej działalności usług przewozu osób;
II. do dalszego wynajmu lub leasingu podmiotom trzecim,
Stwierdzam jak poniżej:

Ad. I. W myśl przepisów art. 16 ust. 1 pkt 51 ww. ustawy z dnia 15.02.1992 r., o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.
Powyższy przepis stanowi więc, że wydatki z tytułu kosztów używania na potrzeby działalności gospodarczej samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika są kosztem uzyskania przychodów w części nieprzekraczającej kwoty, wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach.
Natomiast stosownie do przepisów art. 16 ust. 3b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepis art. 16 ust. 1 pkt 51 tejże ustawy, nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 17a pkt 1 ustawy. Oznacza to, że korzystający, który używa samochodu na podstawie umowy zawartej po 1 października 2001 roku (od tego dnia bowiem obowiązuje ww. art. 16 ust.3b), nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla tego pojazdu, po spełnieniu warunku, o którym stanowi ww. art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej i może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszystkie wydatki związane z przedmiotem leasingu.
Zarówno art. 16 ust. 1 pkt 51, jak i art. 16 ust. 3b mają zastosowanie w odniesieniu do przedsiębiorstw używających samochodów na własne potrzeby (na potrzeby działalności gospodarczej), zatem podatnik wysokość kosztów uzyskania przychodów powstałych w związku z użyczaniem tych samochodów będzie mógł ustalać jedynie w oparciu o prowadzone ewidencje przebiegu pojazdów.

Ad.II. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie nakładają na podatników obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla samochodów osobowych wynajmowanych osobom trzecim. Zatem kosztem uzyskania przychodów będą wydatki ponoszone przez spółkę w związku z tymi pojazdami, o ile spełniony zostanie warunek wynikający z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.
Stosownie do art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwy dla wnioskodawcy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej