W złożonym wniosku Spółki z dnia 30.11.2005 r. przedstawiony został następujący stan faktyczny: - Interpretacja - DP/423-7/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.12.2005, sygn. DP/423-7/05, Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W złożonym wniosku Spółki z dnia 30.11.2005 r. przedstawiony został następujący stan faktyczny:

Spółka zawarła na początku 2005 r. umowę leasingową, której przedmiotem były samochody. Umowę zawarto na okres stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, a suma ustalonych opłat, pomniejszona o podatek od towarów i usług, odpowiadała co najmniej wartości początkowej samochodów.

Spółka prosi o udzielenie informacji, czy w przypadku przejęcia umowy leasingu w bieżącym roku, czyli przed upływem 2 lat, o niezmienionej treści, przez inną firmę, dotychczasowe wydatki związane z korzystaniem z ww. samochodów, będą stanowiły w pełni koszty uzyskania przychodów?

W opini Wnioskującej, wydatki te nadal będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, gdyż umowa leasingu nie ulega zmianie i nadal spełnia warunki określone w art. 17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego, tutejszy organ podatkowy wyjaśnia:

Regulacje zawarte w art. 17b- 17l ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) określają skutki podatkowe występujące w trakcie trwania umowy leasingu oraz skutki podatkowe rozporządzania przedmiotem leasingu po upływie podstawowego okresu umowy. Ww. przepisy nie określają natomiast skutków podatkowych przejęcia przez inny podmiot umowy przed czasem oznaczonym w umowie. W celu prawidłowego zaliczenia wydatków związanych z przedmiotem leasingu do kosztów uzyskania przychodów, oprócz spełnienia warunków umowy, należy pamiętać o generalnej zasadzie kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Oznacza to, że Podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, pod warunkiem, że wykaże istnienie bezpośredniego związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami a uzyskanym przychodem.

W art. 16 ust. 1 ustawodawca nie wymienia wsród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z korzystaniem z przedmiotu leasingu w przypadku, gdy korzystający dokona cesji umowy na osobę trzecią. W świetle powyższych wyjaśnień, poniesione przez Spółkę koszty związane z korzystaniem z przedmiotu leasingu stanowić będą koszt uzyskania przychodów do czasu korzystania z przedmiotu umowy, pod warunkiem ich pozostawania w bezpośrednim związku przyczynowym z uzyskiwanymi przychodami.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu prawnego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej