POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDP423-30-1-05-BA-57487

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.12.2005, sygn. PDP423-30-1-05-BA-57487, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn. 22.11.2005 r., (data wpływu do tut. Urzędu 24.11.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Jednostka Fundacja przedstawia, że prowadzi działalność statutową oraz gospodarczą. Dochody z działalności gospodarczej jak i statutowej w całości przekazuje na cele działalności statutowej i korzysta ze zwolnienia o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Działalność Fundacji bardzo często jest wspomagana w formie darowizn pieniężnych i rzeczowych przez różne instytucje z kraju i za granicy, w tym przedsiębiorców. Darowizny pieniężne oraz otrzymane nieodpłatnie środki trwałe są przekazywane wyłącznie na cele statutowe Fundacji.

Jednostka pyta czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej środków trwałych nabytych nieodpłatnie lub zakupionych czy wytworzonych ze środków pieniężnych otrzymanych w darowiźnie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy odpisy amortyzacyjne od nabytych nieodpłatnie środków trwałych lub zakupionych czy wytworzonych z darowizn pieniężnych są kosztem uzyskania przychodów na zasadach określonych w art. 16a-16m.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 63 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm) do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, jeżeli:
? nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, lub
? dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub? nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.
Wartość otrzymanych przez Fundację środków trwałych stanowi przychód dla Jednostki na podstawie art. 12 ust 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z powyższym odpisy amortyzacyjne dokonywane na podstawie art. 16a ? 16m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od wartości początkowej ustalonej zgodnie z art 16g ust. 1 pkt. 3 w/w ustawy od tych środków trwałych są kosztem uzyskania przychodu.
Trafnie Jednostka zauważa, że art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie miał w tym przypadku zastosowania, gdyż otrzymana darowizna pieniężna, w całości przeznaczona na wytworzenie nowego środka trwałego, nie jest zwrotem za poniesione wydatki związane z wytworzeniem czy zakupem środka trwałego.

Powyższa interpretacja dotyczy indywidualnej sprawy podatnika, stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto