P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/ROP 1/423-299/266/05/DP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.11.2005, sygn. 1472/ROP 1/423-299/266/05/DP, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie działając na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana (...) XXX Sp. z o.o z dnia 18.10.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 19.10.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych

postanawia

uznać stanowisko podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - ponosi koszty oraz realizuje przychody wyrażone w walucie obcej.

Wątpliwości Spółki co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego budzi sytuacja, w której przychody lub koszty wyrażone są w walutach obcych, natomiast ich spłata następuje w złotych polskich.

Dotyczy to kosztów lub przychodów zafakturowanych w walucie obcej, których spłata następuje w złotych polskich, jak również pożyczek otrzymanych lub udzielonych w walucie obcej, których spłata następuje w złotych polskich. Spółka nie ponosi wydatków na zakup walut obcych.

W związku z powyższym podatnik pyta,

czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż nie dochodzi do realizacji różnic kursowych w sytuacji zapłaty w złotych polskich kosztów, które uprzednio zostały wyrażone w walucie obcej, a w przypadku pożyczki zostały wyrażone oraz wykonane w walucie obcej.

Zdaniem Spółki, w przypadku spłaty w złotych polskich zobowiązania wyrażonego w walucie obcej nie dochodzi do realizacji różnic kursowych, gdyż nie następuje faktyczny transfer waluty obcej, ponadto Spółka nie dokonywała zakupu waluty na pokrycie przedmiotowych zobowiązań.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki zawarte we wniosku i wyjaśnia, co następuje.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 z póź. zm.) przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Prawo podatników do korekty (podwyższenia lub obniżenia) przychodów i kosztów podatkowych o różnice wynikające z różnic kursów walut pomiędzy dniem otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań wyrażonych w walutach obcych a dniem ich zarachowania wynika z przepisów art. 12 ust. 3 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl art. 12 ust. 3 tej ustawy jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu. Ponadto stosownie do art. 15 ust. 1 kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu.

Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Analiza powyższych przepisów wskazuje, iż realizacja różnic kursowych następuje jedynie w odniesieniu do przychodów bądź kosztów faktycznie zrealizowanych w wartościach pieniężnych w walucie obcej. Pożyczka walutowa musi spełniać łącznie określone warunki, a mianowicie:

- musi być zaciągnięta w walucie obcej,

- spłata musi być dokonywana w walucie obcej,

- potwierdzenie salda przez bank musi być wyrażone w walucie obcej.

Przy stanie faktycznym zaprezentowanym przez wnioskodawcę, w przypadku spłaty w złotych polskich zobowiązań wyrażonych w walucie obcej - stanowisko podatnika należy uznać za prawidłowe.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji. Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia. Interpretacja jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy. Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej, Dz.U. z 2004 r. Nr 253 poz. 2532 ze zm.).

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie