POSTANOWIENIENIE - Interpretacja - PR/415/246/05/TK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.12.2005, sygn. PR/415/246/05/TK, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.10.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik wpłynął wniosek o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W wymienionym wniosku Jednostka przedstawiła następujacy stan faktyczny:
Firma użytkowała na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochód ciężarowy, który po wypadku został skasowany. Firma leasingowa otrzymała odszkodowanie od ubezpieczyciela oraz sprzedała wrak samochodu. Po rozliczeniu szkody Leasingodawca rozwiązał umowę leasingu i wystawił fakturę z tytułu kosztów manipulacyjnych dla Leasingobiorcy. Z łącznej kwoty otrzymanej z odszkodowania i sprzedaży firma leasingowa potraciła kwotę z wystawionej faktury, a różnicę przekazała na konto Leasingobiorcy.

Zapytanie Jednostki: czy Leasingobiorca może całą kwotę uzyskaną przez firmę leasingową z tytułu odszkodowania i sprzedaży wraku zaksięgować jako przychód do opodatkowania, a poniesione wydatki netto z faktury wystawionej przez Leasingodawcę zaksięgować w koszty uzyskania przychodu i odliczyć kwotę VAT z tej faktury?
Stanowisko Jednostki: Leasingobiorca w oparciu o art. 12 ust. 1 i art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych może uznać całkowitą kwotę uzyskaną przez Leasingodawcę do przychodów, a poniesione koszty z tytułu wystawionej faktury VATmoże uznać do kosztów uzyskania tego przychodu i odliczyć kwotę VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 - tekst jednolity - ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są, koszty poniesione w celu osiagnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Z tego wynika, że wydatek może być uznany za koszt uzyskania przychodów, tylko wtedy, gdy poniesiony wydatek ma lub może mieć wpływ na powstanie czy też zwiększenie przychodu. Utrata przedmiotu leasingu w skutek kasacji po wypadku pozbawia Firmę możliwości korzystania z samochodu i uzyskiwania przychodów w następstwie jego używania.
Jakiekolwiek wydatki wynikające z umowy leasingu, ponoszone już po kasacji samochodu nie mogą być uznane za poniesione w celu osiągnięcia przychodu. Natomiast stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne w tym również różnice kursowe.
Zdaniem tut. Organu podatkowego kwotę z faktury wystawionej przez Leasingodawcę należy uznać do kosztów nie stanowiących kosztu uzyskania przychodu. Natomiast przychody Jednostki powinny być podwyższone o faktycznie otrzymaną kwotę, która wynika z różnicy pomiędzy kwotą uzyskana z odszkodowania i sprzedaży wraka, a kwotą z faktury wystawionej na koszty manipulacyjne.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawianego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik