Zgodnie z podanym stanem faktycznym przedstawionym przez Stronę w pismach z dnia 22.11.2004r. i 07.01.2005r. zawarto umowę z firmą XX s.c. o wykonani... - Interpretacja - US38/443/261/2004/MK

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.01.2005, sygn. US38/443/261/2004/MK, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z podanym stanem faktycznym przedstawionym przez Stronę w pismach z dnia 22.11.2004r. i 07.01.2005r. zawarto umowę z firmą XX s.c. o wykonanie pakietu sterującego do czytnika CT-500 i o wykonanie pakietu sterującego do czytnika kart procesorowych. Umowa została zrealizowana, z tym że w dniu 20.01.1999r. podpisano aneks do przedmiotowej umowy, w którym wnioskodawca zamówił mniejszą ilość urządzeń elektronicznych i tym samym zmniejszyło się zobowiązanie Strony wobec wykonawcy umowy. Ponadto w dniu 05.10.2004r. Strony podpisały ugodę w celu polubownego rozwiązania sporu powstałego w związku z wykonaniem umowy i wnioskodawca zobowiązał się do zapłaty na rzecz firmy XX s.c. kwoty 27.000,00zł plus podatek od towarów i usług tytułem zysków, jakie XX s.c mógł uzyskać z wykonanej partii czytników oraz jako rekompensatę za odstąpienie od postanowień umowy. Dokonane przez Stronę wpłaty zobowiązań zostały udokumentowane fakturami VAT. Zdaniem strony powyższy wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu, jak również Spółka ma prawo do rozliczenia podatku naliczonego wynikającego z przedmiotowych faktur VAT.

Co do zasady kary umowne i odszkodowania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą są kosztem uzyskania przychodu. Wyjątek stanowią kary i odszkodowania wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000r., poz 654 ze zm.), który stanowi, że: "nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego d wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług". Powyższy przepis wyłącza z kosztów uzyskania przychodów tylko określone rodzaje odszkodowań i kar umownych, a mianowicie kary i odszkodowania w tym przepisie wymienione.

Należy jednak zwrócić uwagę, że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kwot kar umownych i odszkodowań uzależnione jest od spełnienia ogólnego warunku zaliczania danych wydatków do kosztów uzyskania przychodu:musi zostać poniesiony w celu uzyskania przychodu, czyli pomiędzy poniesionym wydatkiem a przychodem powinien zachodzić taki związek przyczynowo - skutkowy, że bez poniesienia wydatku nie uzyskanoby lub nie zwiększonoby przychodu podatnika.

W związku z powyższym, jeżeli możliwe jest udowodnienie, iż wydatek z tytułu ugody (kary umownej), został poniesiony w celu uzyskania przychodów, a nie jest on objęty wykluczeniem zawartym w art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to nie ma przeszkód, aby zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu.

Odnośnie zaś rozliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zapłacone zobowiązanie wynikające z ugody zawartej między dwiema stronami, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów stwierdza, iż:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dn. 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 11, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przy czym w art. 88 w/w ustawy zawarto przypadki, gdy nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego do nabywanych przez podatnika wymienionych towarów i usług. I tak zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W świetle powyższego, jeżeli towar lub usługa będzie wykorzystywana przez podatnika do wykonania czynności opodatkowanych i jednocześnie nie zachodzą przypadki określone w art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z przedmiotowych faktur VAT zgodnie z terminami określonymi w art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów