POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP1/423-19/05/KK/55750

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.08.2005, sygn. DP1/423-19/05/KK/55750, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30-05-2005r (data wpływu do Urzędu 31-05-2005r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawapodatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

stwierdza,

że stanowisko przedstawione w zapytaniu, odnoszące się do pierwszego problemu nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym roku podatkowego do którego odnosi się informacja IFT-2R oraz terminu jej składania.
Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca dokonał w marcu 2005 r. wypłaty dywidendy dla zagranicznego akcjonariusza. Od przedmiotowej wypłaty Spółka nie pobrała podatku, gdyż zostały spełnione warunki określone w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Rok podatkowy płatnika (Wnioskodawcy) to okres od 1 października do 30 września, natomiast rok podatkowy podatnika pokrywa się z rokiem kalendarzowym i jest to okres od 1 stycznia do 31 grudnia.
Zdaniem Spółki termin określony w art. 26 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczący złożenia informacji o dokonanych wypłatach i pobranym podatku odnosi się do roku podatkowego podatnika tj. podmiotu otrzymującego dywidendę, a nie roku podatkowego płatnika. W związku z tym Spółka stoi na stanowisku, że informacja (IFT-2R) dotycząca wypłaty dywidendy dokonanej w marcu 2005 r. winna być sporządzona za okres od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2005 r. (rok podatkowy podatnika) i przekazana podatnikowi oraz tut. organowi jako właściwemu miejscowo ze względu na adres siedziby płatnika, w terminie do 31 marca 2006 r.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat (...).Płatnicy, o których mowa w w/w przepisie w myśl art. 26 ust. 3 i 3a powołanej ustawy są obowiązani przesłać (...)podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2, oraz urzędowi skarbowemu - informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku, sporządzoną według ustalonego wzoru, w terminie do końcatrzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat, o których mowa w ust 1 (...). W myśl art. 26 ust. 3d tej ustawy informację, o której mowa w ust. 3 sporządzają i przekazują również podmioty, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 2, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku (...).
W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz na podstawie przytoczonych wyżej przepisów należy stwierdzić, iż Wnioskodawca jako płatnik - osoba prawna dokonując w miesiącu marcu 2005 r. wypłaty należności w postaci dywidendy dla zagranicznego akcjonariusza winien sporządzić informację IFT-2R za okres od 1 października 2004 r. do 30 września 2005 r. (rok podatkowy Wnioskodawcy - płatnika) i przekazać do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłaty przedmiotowej dywidendy, tj. w tym przypadku do dnia 31 grudnia 2005 r.

Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy