POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1434/PP/423-7/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.09.2005, sygn. 1434/PP/423-7/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga w związku z wnioskiem z dnia 21.07.2005r. stwierdza, że stanowisko Spółki jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Wnioskiem z dnia 21.07.2005r. Spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo wydatkowanej opłaty w przypadku leasingu operacyjnego.Według przedstawionego stanu faktycznego Spólka zawarła na okres 3 lat umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy, spełniającą następujące warunki:
1. została zawarta na czas oznaczony i stanowi co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji,
2. suma ustalonych w niej opłat pomniejszona o należny podatek od towarów i usług odpowiada co najmniej wartości początkowej środka trwałego.
Przy zawieraniu tej umowy Spółka poniosła dodatkowo koszt opłaty wstępnej (wydatkowanej jednorazowo) niezbędnej do jej zawarcia i przyjęcia do użytkowania przedmiotu leasingu, nie stanowiącej spłaty wartości środka trwałego.
Opodatkowanie stron leasingu zostało uregulowane w Rozdziale 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z art. 17b ust. 1 w/w ustawy opłaty ustalone w umowie leasingowej, ponoszone przez korzystającego w podstawowym zakresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystajacego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia nastepujące warunki:
1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji , jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług odpowiada co najmniej wartosci początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
W związku z tym, że umowa spełnia warunki określone w art. 17 b ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, opłata wstępna wydatkowana jednorazowo przed przejęciem do użytkowania przedmiotu leasingu, stanowi koszt uzyskania przychodów Spółki w momencie jej poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga