1. Czy w związku z tym, że za okres poprzedzający dzień, w którym SKA stała się podatnikiem CIT, SKA nie wypracowała zysków, to do dywidend, wypłaca... - Interpretacja - ITPB3/4510-1/15-3/DK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2015, sygn. ITPB3/4510-1/15-3/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

1. Czy w związku z tym, że za okres poprzedzający dzień, w którym SKA stała się podatnikiem CIT, SKA nie wypracowała zysków, to do dywidend, wypłacanych przez Spółkę po przejęciu SKA, zastosowanie znajdzie art. 7 w zw. z art. 8 ustawy nowelizującej? 2. Czy w przypadku gdy SKA wypracuje zysk po 1 stycznia 2014 r. (tj. od dnia, w którym SKA stała się podatnikiem CIT), to do zysku SKA wypracowanego po 1 stycznia 2014 r. i wypłacanego przez Spółkę swoim akcjonariuszom w ramach dywidendy zastosowanie znajdzie ustawa o CIT w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą, w tym w szczególności do wypłaty zysku wypracowanego przez SKA po 1 stycznia 2014 znajdzie zastosowanie zwolnienie, o którym mówi art. 22 ust. 4 ustawy o CIT zakładając, że spełnione zostaną przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 4 - 4c ustawy o CIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2014 r. (data wpływu 2 stycznia 2015 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej opodatkowania wypłaty z zysku spółki komandytowo-akcyjnej przejętej w drodze połączenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2015 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania wypłaty z zysku spółki komandytowo-akcyjnej przejętej w drodze połączenia.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą prawną jedynym akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA) z siedzibą na terytorium Polski oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: podatek CIT). Spółka planuje połączyć się z SKA w trybie art. 492 § 1 pkt 2 KSH, możliwe, iż w momencie połączenia Spółka połączy się z powstałą w wyniku przekształcenia SKA Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Sp. z o.o.).

Rok obrotowy SKA pokrywa się z rokiem kalendarzowym, w związku z czym SKA od dnia 1 stycznia 2014 r. stała się podatnikiem CIT na gruncie art. 1 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (t.j. Dz. U z 2013 r., poz. 1387) dalej: ustawa nowelizująca. Do dnia 31 grudnia 2013 r. SKA nie była podatnikiem CIT opodatkowani tym podatkiem byli natomiast wspólnicy SKA, tj. akcjonariusz (Spółka) oraz komplementariusz. Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym SKA (podlegającym badaniu przez biegłego rewidenta), sporządzonym za okres poprzedzający dzień, w którym SKA stała się podatnikiem CIT (tj. okres od rozpoczęcia działalności przez SKA, tj. 24 sierpnia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r.) SKA zakończyła ten okres stratą (innymi słowy nie wykazała zysku).

Zgodnie z przewidywaniami SKA za okres następujący po dniu, w którym SKA stała się podatnikiem CIT (czyli za okres od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r.) wykaże zysk w sprawozdaniu finansowym. Do momentu połączenia ze Spółką, SKA może wypracować dalsze zyski z prowadzonej działalności gospodarczej (tj. zyski wypracowane od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia połączenia ze Spółką wykazane w sprawozdaniu finansowym sporządzonym za ten okres, dalej Zyski wypracowane przez SKA). W przyszłości Spółka może dokonać wypłaty dywidendy na rzecz swoich akcjonariuszy, również po połączeniu z SKA.

W związku z powyższym, zadano następujące pytania.

  1. Czy w związku z tym, że za okres poprzedzający dzień, w którym SKA stała się podatnikiem CIT, SKA nie wypracowała zysków, to do dywidend, wypłacanych przez Spółkę po przejęciu SKA, zastosowanie znajdzie art. 7 w zw. z art. 8 ustawy nowelizującej?
  2. Czy w przypadku gdy SKA wypracuje zysk po 1 stycznia 2014 r. (tj. od dnia, w którym SKA stała się podatnikiem CIT), to do zysku SKA wypracowanego po 1 stycznia 2014 r. i wypłacanego przez Spółkę swoim akcjonariuszom w ramach dywidendy zastosowanie znajdzie ustawa o CIT w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą, w tym w szczególności do wypłaty zysku wypracowanego przez SKA po 1 stycznia 2014 znajdzie zastosowanie zwolnienie, o którym mówi art. 22 ust. 4 ustawy o CIT zakładając, że spełnione zostaną przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 4 - 4c ustawy o CIT?

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie drugie w pozostałym zakresie sprawa zostanie rozpoznana odrębnie.

We własnym stanowisku w sprawie w odniesieniu do pytania drugiego Spółka wskazała, że w przypadku gdy SKA wypracuje zysk po 1 stycznia 2014 r. (tj. od dnia, w którym SKA stała się podatnikiem CIT), to do zysku SKA wypracowanego po 1 stycznia 2014 r. i wypłacanego przez Spółkę swoim akcjonariuszom w ramach dywidendy zastosowanie znajdzie ustawa o CIT w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą, w tym w szczególności do wypłaty zysku wypracowanego przez SKA po 1 stycznia 2014 zastosowanie znajdzie zwolnienie, o którym mówi art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, zakładając, że spełnione zostaną przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 4 - 4c ustawy o CIT.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy nowelizującej przepisów ustawy o CIT w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą, nie stosuje się do zysku spółki komandytowo-akcyjnej wypracowanego przed dniem, w którym spółka ta stała się podatnikiem CIT, z wyjątkiem zysku spółki komandytowo-akcyjnej przypadającego na jej akcjonariusza.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy nowelizującej zwolnienie przewidziane w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT ma zastosowanie wyłącznie do dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wypłaconych przez spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zysku wypracowanego od dnia, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do następców prawnych i dalszych następców prawnych (art. 7 ust. 4 oraz art. 8 ustawy nowelizującej).

Odnosząc powołane powyżej regulacje oraz mając na uwadze zdarzenie przyszłe przedstawione w niniejszym wniosku należy zauważyć, że w przypadku gdy SKA wypracuje zysk po 1 stycznia 2014 r. (tj. od dnia, w którym SKA stała się podatnikiem CIT), to do zysku SKA wypracowanego po 1 stycznia 2014 r. wypłacanego w ramach dywidendy wypłacanej przez Spółkę zastosowanie znajdzie ustawa o CIT w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą, w tym w szczególności do wypłaty zysku wypracowanego przez SKA po 1 stycznia 2014 zastosowanie znajdzie zwolnienie, o którym mówi art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, zakładając, że spełnione zostaną przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 4-4c ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy