- Interpretacja - ND-A/423-5/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.09.2004, sygn. ND-A/423-5/04, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zauważyć należy, iż zaciągnięty przez podatnika kredyt był przeznaczony na działalność gospodarczą Spółki, z której uzyskuje ona przychody. Wszelkie zatem wydatki związane z obsługą tego kredytu - za wyjątkiem spłaty samego kredytu (stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) będą stanowić koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 w/w ustawy, który stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Nadmienia się równocześnie, iż przepisy ustawy z dnia 29.08.1997 r. Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2002r. Nr 72, poz. 665 ze zm.) przewidują możliwość zabezpieczenia wierzytelności banku w drodze ustanowienia hipoteki na rzecz banku na składniku majątku innej osoby aniżeli kredytobiorca (por. art. 95 ust. 3 i art. 97 Prawa bankowego).

Jeżeli zatem Spółka może wiarygodnie udokumentować, iż bank uzależnił udzielenie wspomnianego kredytu od uzyskania zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości udziałowca Spółki, to należy przyjąć, że zabezpieczenie zostało ustanowione w celu związanym z osiągnięciem przychodu przez podatnika. W konsekwencji poniesiony przez podatnika wydatek na opłatę sądową za wykreślenie wspomnianej hipoteki może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu.Oceny powyższej nie zmienia okoliczność, iż wydatek ten dotyczy hipoteki ustanowionej na nieruchomości należącej do udziałowca Spółki. Wprawdzie w opisanej sytuacji ustanowienia hipoteki dokonuje się w drodze dwustronnej czynności prawnej pomiędzy udziałowcem a bankiem, to jednak, zdaniem organu podatkowego, poniesienie przez Spółkę kosztów opłaty sądowej za wykreślenie hipoteki na nieruchomości udziałowca nie stanowi jednostronnego świadczenia na rzecz udziałowca w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Poniesienie tego wydatku wiąże się bowiem ściśle - jak wynika z pisma podatnika - z obciążeniem majątku udziałowca hipoteką, w celu uzyskania kredytu na potrzeby działalności gospodarczej Spółki. Wydatek ten w istocie jest zatem dokonywany na rzecz Spółki, dotyczy jej interesów i przychodów.

Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto