Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) ... - Interpretacja - PD/G/423/3/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.07.2004, sygn. PD/G/423/3/2004, Urząd Skarbowy w Śremie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Brzmienie powołanej regulacji prawnej nie pozostawia wątpliwości co do tego, że nie wszystkie wydatki poniesione przez Podatnika, stanowiące z ekonomicznego punktu widzenia koszty działalności, są kosztami uzyskania przychodu. Za wykładnią taką przemawia w szczególności zwrot "w celu" użyty w cytowanym przepisie, który oznacza, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, to między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Ponadto przepis art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16. W związku z powyższym należy podkreslić, że wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia. Kosztem uzyskania przychodów są natomiast odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej. Aby jednak mogły być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów to musi istnieć związek pomiędzy amortyzacją a przychodami Podatnika. Zgodnie bowiem z art. 16a ust. 1 w/w ustawy amortyzacji podlegają składniki majątku wykorzystywanego przez Podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zamontowanie placu zabaw dla dzieci przyczynia się w sposób pośredni do zwiększenia przychodów Spółki. Plac zabaw jest bowiem przeznaczony dla dzieci klientów, którzy przychodząc do marketu prowadzonego przez Spółkę, mogą pozostawić tam dzieci na czas dokonywania zakupów.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy uznać za właściwe stanowisko Strony, że zakupiony plac zabaw dla dzieci zamontowany na zewnątrz budynku, będącego siedzibą Spółki, podlega zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Urząd Skarbowy w Śremie