Z pisma Spółki wynika, iż otrzymała ona w formie aportu budynek, który jest obciążony hipoteką z tytułu kredytu bankowego zaciągniętego na jego wybud... - Interpretacja - IIPD/423/5/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.08.2004, sygn. IIPD/423/5/2004, Urząd Skarbowy w Jastrzębiu Zdroju

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z pisma Spółki wynika, iż otrzymała ona w formie aportu budynek, który jest obciążony hipoteką z tytułu kredytu bankowego zaciągniętego na jego wybudowanie przez poprzedniego właściciela. Obecnie Spółka spłaca ten kredyt wraz z odsetkami zgodnie z zawartą z bankiem ugodą.

Pytanie dotyczy możliwości zaliczenia przez Spółkę ww. odsetek do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst: Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) przedmiotem opodatkowania jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów. Dochodem w myśl art. 7 ust. 2 ustawy jest z zastrzeżeniem art. 10 i 11 nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie zaś z art. 7 ust. 3 ww. ustawy przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów i kosztów uzyskania przychodów z tych źródeł przychodów, z których dochody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku, a zatem przy ustalaniu dochodu nie uwzględnia się przychodów i kosztów ich uzyskania związanych m. in. ze źródłami, z których przychody nie są zaliczone do przychodów na podstawie przepisów art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem potrącenie kosztów nie jest możliwe, jeżeli podatnik nie uzyskał przychodu, dla uzyskania którego poniósł koszty.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, a więc składniki majątkowe nabyte w drodze aportu nie stanowią przychodu podatkowego w Spółce.

Celem bowiem wniesienia aportu jest zgromadzenie środków niezbędnych dla funkcjonowania podatnika. Środki te jako środki z zewnątrz mogą podlegać zwrotowi osobom, które je wniosły zgodnie z odpowiednimi przepisami lub zawartymi umowami.

Z kolei na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej, albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci, niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Przychód powstaje zatem u podatnika, który wnosząc aport objął udziały w Spółce. W związku z powyższym skoro w Spółce w momencie otrzymania aportu nie powstaje przychód do opodatkowania, to i związane z przedmiotem aportu odsetki, które Spółka jako dłużnik hipoteczny spłaca na podstawie ugody zawartej z bankiem nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.

Urząd Skarbowy w Jastrzębiu Zdroju