Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, odpowiadając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 ... - Interpretacja - US72/ROP1/423/585/04/PS

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.09.2004, sygn. US72/ROP1/423/585/04/PS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, odpowiadając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) na zapytanie podatnika z dnia 03.08.2004 r. informuje co następuje:

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Spółka jest organizatorem szkoleń przeznaczonych dla klientów hurtowych i detalicznych Spółki. Uczestnikami szkoleń są osoby zatrudnione w drogeriach i sieciach handlowych, dokonujące bezpośredniej sprzedaży kosmetyków i mające bezpośredni kontakt z klientem detalicznym. Szkolenia te mają na celu zapewnienie właściwej prezentacji produktów klientom Spółki poprzez przekazanie wszechstronnej wiedzy o cechach danego produktu, jego składzie, właściwościach i zastosowaniu.Organizując powyższe szkolenia Spółka ponosi następujące koszty: wynajem pomieszczeń, wyżywienie uczestników w trakcie szkoleń, dekoracja sali wykładowej, koszty zużywanych podczas szkolenia próbek towarów oraz koszty przekazywanych jako upominki uczestnikom szkoleń próbek prezentowanych produktów. W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym spółka prosi o wyjaśnienie, czy powyższe wydatki związane z organizacją przedmiotowych szkoleń mogą zostać w całości uznane za koszty uzyskania przychodów?

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) za koszty uzyskania przychodów uważa się wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.Zapis art. 15 ust. 1 ww. ustawy pozwala podatnikowi odliczyć od przychodów wszelkie koszty ich uzyskania pod warunkiem, że będą one miały bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą a ich poniesienie może mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu.

Szkolenia organizowane przez Spółkę dla klientów hurtowych i detalicznych są niewątpliwie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. O ile więc, jak podaje strona, przeszkolenie uczestników ma na celu przekazanie wszechstronnej wiedzy o cechach oferowanych produktów, ich składzie, właściwościach, zastosowaniu oraz sposobie ich najwłaściwszej prezentacji to działania te mają charakter edukacyjno - informacyjny, pozbawiony elementów reklamy ,, zachwalania" omawianych w trakcie szkolenia produktów.

W związku z powyższym, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podzielając stanowisko Spółki zawarte w przedmiotowym wniosku stwierdza, że koszty szkoleń związane z ich organizacją, obejmujące wydatki na: wynajęcie sal wykładowych, wyżywienie uczestników, materiały szkoleniowe (prospekty) jak również koszt zużywanych w trakcie szkoleń próbek prezentowanych towarów będą stanowiły zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o pdop koszt uzyskania przychodu dla jego organizatora.

Z kolei zgodnie z treścią art. 16 ust 1 pkt 28 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, chyba że reklama jest prowadzona w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób. Mając na uwadze treść powyższego przepisu należy stwierdzić, że koszty próbek towarów przekazywanych jako upominki uczestnikom szkoleń będą stanowiły koszt reprezentacji mający charakter niepubliczny (adresowany tylko do uczestników szkolenia) i w związku z tym wydatki z tego tytułu będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tylko do wysokości nie przekraczającej 0,25% przychodów uzyskanych w danym roku podatkowym przez podatnika.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie