Pismo niniejsze stanowi informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzieloną w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 ... - Interpretacja - PDP-423-22/GC/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.06.2004, sygn. PDP-423-22/GC/2004, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismo niniejsze stanowi informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzieloną w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem L. dz. 2004/1138/DF z dnia 19 maja 2004 r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej informacji o zastosowaniu art. 5-8 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. Nr 139, poz. 1323 ze zm.) w związku z postanowieniami art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Wątpliwości Spółki zostały sformułowane następująco:

  • Jeżeli podatnik, który występując w danej transakcji handlowej jako wierzyciel nie skorzysta z dobrodziejstw przepisów zawartych w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i nie naliczy dłużnikowi odsetek ustawowych za okres począwszy od 31 dnia po spełnieniu świadczenia, to czy te nie naliczone odsetki stanowią przychód podatnika podlegający opodatkowaniu?
  • Jeżeli wobec podatnika będącego dłużnikiem w transakcji handlowej wierzyciel tej transakcji nie naliczy odsetek ustawowych za okres począwszy od 31 dnia po spełnieniu świadczenia, to czy te nie naliczone odsetki stanowią formę świadczenia nieodpłatnego na rzecz podatnika w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Spółki: ,,...wykluczyć należy interpretację, zgodnie z którą nie naliczenie i nie zapłacenie odsetek ustawowych jako świadczenie nieodpłatne zrodzi przychód po stronie dłużnika, podobnie jak odrzucić trzeba stanowisko, zakładające, iż przysługująca z mocy prawa kompetencja do naliczania odsetek stanowi przychód wierzyciela (zgodnie bowiem z art. 14 ust. 3 pkt f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - do przychodu nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności)."

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego w sprawie wyjaśnia, co następuje

Na wstępie wyjaśnia się, że wynikający z art. 14a § 1 powołanej na wstępie ustawy Ordynacja podatkowa, obowiązek udzielania przez organ podatkowy pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa, dotyczy prawa podatkowego. Oznacza to, że przedmiotem informacji udzielonej przez naczelnika urzędu skarbowego mogą być przepisy ogólnego prawa podatkowego oraz szczególnego materialnego prawa podatkowego dotyczącego podatków, dla których właściwym jest naczelnik urzędu skarbowego. Pismo niniejsze nie stanowi tym samym wnioskowanej przez Spółkę informacji o zastosowaniu art. 5-8 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Przedmiotem niniejszej informacji jest zatem jedynie art. 12 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. - zwanej dalej ustawą).

Zgodnie z art. 12 ust 1 pkt 2 ustawy przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń. Ustawa nie zawiera wprawdzie definicji "nieodpłatne świadczenia", jednak w orzecznictwie funkcjonuje pogląd, że uzyskanie nieodpłatnego świadczenia stanowiącego źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu, następuje na skutek zaistnienia stosunku prawnego, w wyniku którego jeden podmiot dokonuje określonego świadczenia, drugi natomiast to świadczenie otrzymuje nieodpłatnie, zwiększając w ten sposób swoje przychody podlegające opodatkowaniu. Dla celów podatkowych, przez nieodpłatne świadczenia przyjąć należy te zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie w majątku podatnika, mające konkretny wymiar finansowy. Ponadto - co wynika wprost z treści przepisu - warunkiem koniecznym uznania nieodpłatnego świadczenia na przychód jest jego otrzymanie.

Odsetki, za niedotrzymanie terminu płatności wynikającego z zawartych transakcji handlowych mają charakter uboczny w stosunku do świadczenia głównego (co do zasady odpłatnego), będącego właściwym przedmiotem zobowiązania między stronami.

W świetle powyższego, nie ma podstaw, aby zaniechanie przez wierzyciela naliczania odsetek, traktować jako uzyskanie przez strony transakcji świadczeń nieodpłatnych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Powyższe, dotyczyć będzie również sytuacji gdy wierzyciel umorzy odsetki naliczone na podstawie art. 5, art. 6 i art. 7 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Organ podatkowy stwierdza, że co do zasady stanowisko Spółki przedstawione w piśmie jest prawidłowe, jakkolwiek jego potwierdzeniem nie są przepisy prawa przytoczone przez Spółkę, czyli artykuł 14 ustawy dotyczący odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych (ust. 3 tego artykułu nie zawiera punktów) i art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy, dotyczący sytuacji, kiedy odsetki zostały naliczone, ale nie zapłacone.

Opolski Urząd Skarbowy