Naczelnik Urzędu Skarbowego w D, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z... - Interpretacja - DPB/4230-3/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.06.2004, sygn. DPB/4230-3/04, Urząd Skarbowy w Działdowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w D, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na zgłoszone przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Spółka z o.o. w D zapytanie z dnia 6 maja 2004 roku, w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zasad stosowania art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 roku, Nr 54, poz. 654 ze zm.), uprzejmie wyjaśnia:

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, zgodnie z art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o p. d. o. p.) jest dochód, którym jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został osiągnięty. Wyjątek stanowią wymienione w art. 21 i 22 ustawy o p. d. o. p., przychody opodatkowane w sposób zryczałtowany.
Przychody podatkowe wymienione zostały w art. 12-14 ustawy o p. d. o. p., przy czym zawarty w art. 12 ust. 1 katalog przychodów, poprzedzony został wyrazem "w szczególności" co oznacza, że wykaz przychodów wymienionych w tym przepisie nie został wyczerpany. Przychodami dla celów podatkowych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o p. d. o. p. są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Przychody te powstają z chwilą ich otrzymania, a więc stanowią przychód dla celów podatkowych w dniu ich wpływu.

W przypadku przychodów związanych z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o p. d. o. p., za przychody uważa się także osiągnięte w roku podatkowym przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Dokonując kwalifikacji przychodów z tytułu zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi lokali komunalnych, o które pyta Spółka, należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy są to przychody związane z działalnością gospodarczą, a zatem czy należą one do kategorii przychodów należnych. Przedmiotem działalności Spółki jest m. in.: obsługa nieruchomości na zlecenie, obsługa nieruchomości na własny rachunek, wynajem nieruchomości na własny rachunek. W związku z powyższym, przychody z tytułu zarządzania nieruchomościami komunalnymi, to przychody będące wynikiem działalności gospodarczej.
Przyjmując, że są to przychody należne, należy ustalić datę ich uzyskania, z którą ustawa o p. d. o. p. wiąże moment powstania obowiązku podatkowego. W tym zakresie przepis art. 12 ust. 3a ustawy o p. d. o. p. określa ściśle, iż datą uzyskania przychodu należnego jest dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Wyjątki od ustalonej w powyższy sposób daty uzyskania przychodu należnego określone zostały w art. 12 ust. 3c i 3d ustawy o p. d. o. p. Zgodnie z art. 3c za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.Spółka zarządza nieruchomościami mieszkalnymi w oparciu o umowy najmu zawierane z najemcami lokali komunalnych. Zgodnie z załączoną umową najmu, lokatorzy opłacają czynsz regulowany, opłaty za dostawę wody, wywóz nieczystości i odprowadzanie ścieków.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż przychody otrzymywane przez Spółkę z tytułu zarządzania nieruchomościami to przychody związane z działalnością gospodarczą, a więc zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o p. d. o. p. powstają na dzień, w którym należności te stają się wymagalne. Wyjaśnienia Ministra Finansów opublikowane na łamach Rzeczpospolitej z dnia 13 kwietnia 2004 dotyczące opodatkowania przychodów z najmu lokali dotyczą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Spółka jest osobą prawną, rozlicza dochód w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych i ww. wyjaśnienia nie mają zastosowania do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w D.

Urząd Skarbowy w Działdowie