Przekształcenie formy prawnej następuje na mocy przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm... - Interpretacja - PD-I-005-18/2004

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.05.2004, sygn. PD-I-005-18/2004, Izba Skarbowa we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Wałbrzychu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przekształcenie formy prawnej następuje na mocy przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Przepisy art. 551-570 ww. kodeksu nakładają na spółkę przekształcaną wiele obowiązków. I tak, spółka planująca przekształcenie zobowiązana jest m. in. do sporządzenia:

    - planu przekształcenia,
    - opinii biegłego,
    - projektu uchwał o przekształceniu spółki,
    - sprawozdania finansowego,

oraz

    - dokonania określonych czynności administracyjnych.

Niewątpliwie spełnienie czynności, o których mowa wyżej, wiąże się z ponoszeniem wydatków.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Zgromadzenie Wspólników podjęło decyzję o przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną, przy czym przekształcenie to nie wynika z przymusu prawnego, a jedynie z woli wspólników.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z wykładnią gramatyczną tego przepisu, podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów ich uzyskania, pod tym warunkiem, że mają one bezpośredni lub pośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma, bądź też może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Pośredni związek z przychodem mają przede wszystkim koszty funkcjonowania firmy zwane koszami ogólnymi funkcjonowania spółki. W powyższym pojęciu należy uwzględnić także wydatki, których poniesienie jest konieczne do prawidłowego, zgodnego z obowiązującym prawem, funkcjonowania podmiotu gospodarczego. Tej kategorii odpowiadają koszty związane z przekształceniem formy prawnej podmiotu gospodarczego.

Nie ma przy tym znaczenia fakt, czy decyzja o przekształceniu formy prawnej jest skutkiem przymusu prawnego, czy też jest decyzją wspólników.

Należy podkreślić, iż w przypadku przekształcenia następuje kontynuacja bytu prawnego podmiotu przy zmienionej jedynie formie prawnej. Co za tym idzie przepisy przewidują możliwość korzystania z dotychczasowych praw i realizację obowiązków wynikających z przepisów prawa.

Stąd poniesione przez podatnika koszty związane z przekształceniem formy prawnej stanowią koszty uzyskania przychodów, w myśl art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Izba Skarbowa we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Wałbrzychu