W uzupełnieniu pisma Urzędu Skarbowego w Wadowicach Nr OP/423 - 3/03 z dnia 10.04.2003 r., stanowiącego pisemną informację w zakresie stosowania prze... - Interpretacja - PD-1/005/2-126/03/WK

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.06.2004, sygn. PD-1/005/2-126/03/WK, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W uzupełnieniu pisma Urzędu Skarbowego w Wadowicach Nr OP/423 - 3/03 z dnia 10.04.2003 r., stanowiącego pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wydaną w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Izba Skarbowa w Krakowie, działając na podstawie art. 14 b § 2 wymienionej powyżej ustawy stwierdza, co następuje.

Zapytanie podatnika dotyczy momentu zaliczenia do przychodów uiszczonej jednorazowo w formie rzeczowej płatności za usługi archiwowania dokumentów, które będą wykonywane w następnych latach podatkowych.
Z pisma Spółki wynika, że usługi archiwowania dokumentów będą wykonywane przez okres kilku lat od momentu zawarcia umowy.

Stosownie do art. 12 ust.3 ustawy z 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami z działalności gospodarczej są przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Przychód należny z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 12 ust. 3 a pkt 2 cyt. powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powstaje w dacie wystawienia faktury, nie później jednak niż w ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę. Jeżeli więc faktura nie została wystawiona lub została wystawiona po wykonaniu usługi przychód powstaje w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę. Reasumując, przychód z tytułu archiwizowania dokumentów, wynikający z wystawionej faktury, która dokumentuje sprzedaż usług, niezależnie od formy zapłaty za te usługi np. w drodze dostawy towarów, powstaje w dacie wystawienia tej faktury.

W odniesieniu do kwestii przedpłat i zaliczek, Izba Skarbowa stwierdza, że zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwot pobranych i zarachowanych z w/w tytułów nie zalicza się do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Jednakże należy mieć na względzie, że charakter pobranej kwoty z punktu widzenia określonej powyżej możliwości jej wyłączenia z przychodów winien jednoznacznie wynikać z posiadanej przez Spółkę dokumentacji danej transakcji.

Jednocześnie Izba Skarbowa wyjaśnia, że w księgach handlowych Spółki, z uwagi na zasadę współmierności przychodów i kosztów wyrażoną w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 o rachunkowości (Dz. U. z 2000 r., poz. 694 ze zm.), oraz zgodnie z brzmieniem art. 41 tej ustawy przychody uzyskane jako zapłata za usługi, które będą wykonywane w następnych okresach sprawozdawczych należy potraktować jako rozliczenia międzyokresowe przychodów.
Odpowiedzi na zapytanie Podatnika, które dotyczą podatku VAT udzielono odrębnym pismem.

Izba Skarbowa w Krakowie