Na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pisemne zapytanie ... - Interpretacja - 1MUS/1471/DPD1/423/125/04/EC

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.06.2004, sygn. 1MUS/1471/DPD1/423/125/04/EC, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pisemne zapytanie Spółki o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18 marca 2004 roku, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że podmiot z siedzibą na Cyprze jest jedynym udziałowcem Spółki. W latach 1997 - 2001 Spółka otrzymywała oprocentowane pożyczki od jedynego jej udziałowca. Odsetki od otrzymanych pożyczek były corocznie naliczane i powiększały straty bilansowe Spółki w poszczególnych latach podatkowych. Decyzją Zgromadzenia Wspólników odsetki od w/w pożyczek zostały umorzone, a udzielone pożyczki zostały zamienione na dopłaty do kapitału.

W związku z powyższym Spółka zwraca się o potwierdzenie swojego stanowiska, iż w wyniku umorzenia odsetek od pożyczek nie powstaje przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym umorzenie odsetek nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.

W przepisach ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przewidziano szczególne zasady opodatkowania odsetek od należności i zobowiązań. Stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 2 w/w ustawy do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). Odpowiednio, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Odsetki takie staną się przychodem u wierzyciela dopiero w dacie ich faktycznego otrzymania i odpowiednio kosztem uzyskania przychodu u dłużnika - w momencie ich faktycznego zapłacenia. W przypadku zaś ich umorzenia, odsetki takie nie stanowią w wierzyciela kosztów uzyskania przychodów, a u dłużnika - przychodów.

Oznacza to, że w sytuacji, gdy nie wystąpią okoliczności przewidziane w art. 11 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podjęte przez strony umowy decyzje o umorzeniu nie zapłaconych odsetek od pożyczek są podatkowo obojętne.

W przedmiotowej sprawie nie zachodzą przesłanki powstania przychodu, w którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy. Przepis ten, stanowiący, iż przychodem jest również wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń, nie ma zastosowania do umorzonych odsetek, albowiem kwestię takich odsetek regulują przepisy art. 12 ust. 4 pkt 2 i art. 16 ust. 1 pkt 11 przywołanej ustawy.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie