Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego odpowiadając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08. 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997... - Interpretacja - US72/ROP1/423/125 /04/PS

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.03.2004, sygn. US72/ROP1/423/125 /04/PS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego odpowiadając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08. 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) na zapytanie Spółki z dnia 03 grudnia 2003r. (uzupełnione w dniu 19.02.2004r) informuje, że zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 54 z 2000r. poz 654 ze zm.) jeżeli podatnicy o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt. 3 i umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu zawarta z tym państwem inaczej nie stanowi, dochody te łączy się z dochodami osiąganymi na terytorium RP.

W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

W sytuacji gdy należności licencyjne uzyskiwane są przez spółkę X na terenie innych państw, kwestia uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodu z tego tytułu uregulowana jest w pierwszej kolejności w poszczególnych, wiążących RP, dwustronnych umowach w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Należnościom licencyjnym poświęcony jest na ogół art. 12 poszczególnych umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z jego zapisami, należności licencyjne pochodzące z umawiającego się Państwa wypłacone osobie mającej siedzibę w drugim umawiającym się Państwie - mogą być opodatkowane w tym drugim umawiającym się Państwie.

Wobec powyższego, postępowanie spółki polegające na odliczeniu podatku zapłaconego przez kontrahenta zagranicznego (" u źródła") - na podstawie otrzymanego zaświadczenia - od podatku dochodowego od osób prawnych należnego w danym roku podatkowym należy uznać za prawidłowe.

Przychody uzyskiwane przez spółkę, z tytułu udzielania licencji poza terytorium RP należy wykazać w poz. 20 deklaracji CIT-2, natomiast za datę powstania tego przychodu uważa się zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt. 3 ww. ustawy dzień wystawienia rachunku, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca w którym otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia.

W deklaracji CIT-2 w poz. 38 należy wykazać podatek zapłacony za granicą od przychodów wykazanych w poz. 20 z uwzględnieniem zasad określonych w wyżej przytoczonym art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W sytuacji, gdy spółka otrzyma informację o potrąceniu podatku "u źródła"" przez kontrahenta zagranicznego w następnym roku podatkowym, a nie w tym, w którym otrzymała zapłatę z tytułu udzielonych licencji, wówczas kwotę tego podatku należy odliczyć w roku w którym nastąpiła zapłata tej należności, ponieważ dotyczy on dochodu uzyskanego przez spółkę w tym roku podatkowym, tj.roku poprzednim przed otrzymaniem informacji.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie