Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego udziela in... - Interpretacja - 1MUS/1471/DP/423/228/2004/MK

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.11.2004, sygn. 1MUS/1471/DP/423/228/2004/MK, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie Spółki.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że podstawową działalnością Spółki jest produkcja i dystrybucja ciepła oraz zarządzanie infrastrukturą techniczną obiektów. Spółka zalicza przychody z tytułu dostaw energii cieplnej do przychodów podatkowych w dacie upływu terminu płatności faktur. W roku bieżącym na fakturach wystawionych przez Spółkę widnieją następujące terminy płatności faktur: 14, 21, 25 i 30 dni od daty wystawienia faktury oraz 14 i 21 dni od daty otrzymania faktury.

W ocenie Spółki poniesione wydatki, które można bezpośrednio powiązać z przychodami należnymi z tytułu sprzedaży energii cieplnej, podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie osiągnięcia przychodu z tego tytułu. Związek bezpośredni z uzyskaniem przychodu z tytułu dostaw ciepła istnieje wyłącznie w przypadku ponoszenia przez Spółkę kosztów na zakup paliw do produkcji ciepła (gazu oraz oleju opałowego) i tylko te koszty podlegać powinny zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z tytułu dostaw ciepła w dacie osiągnięcia przychodu. Natomiast pozostałe wydatki, które dotyczą danego roku podatkowego, lecz których nie można powiązać bezpośrednio i funkcjonalnie z określonym przychodem uzyskanym przez podatnika, będą obciążać koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Do tych kosztów zaliczyć należy zdaniem Spółki, pozostałe koszty związane z produkcją i dystrybucją ciepła tj. koszty wynagrodzenia pracowników, opłaty za emisję zanieczyszczeń, koszty ogólne zarządu itp.

Pytanie Spółki dotyczy kwestii w jaki sposób przyporządkować do poszczególnych miesięcy roku podatkowego koszty związane z produkcją i dystrybucją ciepła oraz koszty ogólne prowadzonej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Potrącalność kosztów w czasie reguluje art. 15 ust. 4 ustawy, w myśl którego koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Z w/w przepisu wynika podstawowa zasada, że koszty poniesione w celu uzyskania przychodów można potrącić w roku podatkowym, w którym wystąpił albo racjonalnie oceniając powinien wystąpić przychód. Słuszne jest zatem stanowisko Spółki odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, które są bezpośrednio powiązane z przychodami z tytułu sprzedaży energii elektrycznej, w dacie osiągnięcia przychodu z tego tytułu (art. 12 ust. 3d pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Do tej grupy wydatków spośród wymienionych w zapytaniu Spółki należy zaliczyć koszty na zakup paliw do produkcji ciepła (gazu oraz oleju opałowego).
Istnieje również grupa wydatków, które trudno powiązać z konkretnym przychodem. Do takich wydatków ponoszonych przez Spółkę należą np. koszty ogólne zarządu, wynagrodzenia pracowników, koszty obsługi prawnej, opłaty związane z funkcjonowaniem firmy, itp. Ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów jest zasadne, ponieważ wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą i pośrednio wpływają na uzyskiwane przychody.
W przypadku więc, gdy pewne koszty nie mogą zostać bezpośrednio powiązane z konkretnym przychodem, wykazuje się je w kosztach uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W związku z powyższym koszty bezpośrednio związane z przychodami, Spółka potrąca w miesiącu w którym wystąpił przychód, natomiast koszty pośrednie - w dacie ich faktycznego poniesienia.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie