Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dnia 12 sierpnia 2004r. Sąd Rejonowy postanowieniem przysądził prawo użytkowania wieczystego gruntu o ... - Interpretacja - US-8/PPM/443-30/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.11.2004, sygn. US-8/PPM/443-30/04, Urząd Skarbowy w Kozienicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dnia 12 sierpnia 2004r. Sąd Rejonowy postanowieniem przysądził prawo użytkowania wieczystego gruntu o łącznej powierzchni 0,6556 ha oraz własność budynku znajdującego się na wyżej opisanej nieruchomości na rzecz Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością X za cenę 148.744 złote, która w całości została zapłacona. Wg uzasadnienia postanowienia przybicie uprawomocniło się a nabywca wykonał warunki licytacyjne. Postanowienie o przysądzeniu jest prawomocne. Nieruchomość, którą nabyła Spółka X była własnością Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Y i nabyta została w drodze licytacji publicznej prowadzonej w ramach egzekucji z nieruchomości. Postanowienie Sądu o przysądzeniu nieruchomości jest jedynym dokumentem potwierdzającym nabycie wyżej wymienionych nieruchomości. Nabycie nie zostało udokumentowane fakturą VAT, gdyż Komornik Sądowy odmówił wystawienia faktury, argumentując to, że nabycie nastąpiło na podstawie przysądzenia postanowieniem Sądu.

Zapytanie podatnika dotyczy możliwości przyjęcia nieruchomości na stan środków trwałych i zgodnie z art.16h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dokonywania odpisów amortyzacyjnych oraz konieczności uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych oraz ewentualnej stawki tego podatku.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny wyjaśniam, że zgodnie z art.999 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz.296 z późn. zm.) prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność nieruchomości na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru oraz tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości.

Zgodnie z art. 16a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania : 1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, (...) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art.17a pkt., zwane środkami trwałymi. Art.16c w/w ustawy stanowi, że amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów(...).

Przyjęcie na stan środków trwałych budynku oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów przysądzonego przez Sąd Rejonowy w Kozienicach postanowieniem Syg. akt I Co 66/03 winno nastąpić zgodnie z art. 16d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w miesiącu przekazania ich do użytkowania. Późniejszy termin wprowadzenia środków trwałych uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art.16h ust.1 pkt 4 ustawy.

Reasumując w przypadku, gdy Spółka przekazała do użytkowania środki trwałe w postaci budynku i prawa wieczystego użytkowania gruntu, o których mowa wyżej winna wprowadzić te środki trwałe na stan ewidencji środków trwałych. Amortyzacją objąć może natomiast tylko wartość budynku.

W przedstawionym stanie faktycznym czynność nabycia nieruchomości w drodze przysądzenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie bowiem z art. 2 ust.4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz.959 z późn. zm.) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku. Oznacza to, że nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych te czynności cywilnoprawne, wymienione w art.1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli dokonanie tej czynności rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Nie jest istotne, czy obowiązek podatkowy przekształci się w zobowiązanie podatkowe lub czy dana czynność będzie zwolniona przedmiotowo lub podmiotowo z podatku od towarów i usług.

Opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary- w myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedsmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej, a także grunty.

Z kolei prawo wieczystego użytkowania jest prawem rzeczowym, którego trść i granice określone zostały w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2000r. nr 46, poz. 543 z późn. zm.).

Zgodnie zaś z art.8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w wieczyste użytkowanie jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów uznać należy, że jest ono świadczeniem usług w rozumieniu art.8 ust.1 ustawy o podatku od towaró i usług.

Nieruchomości nabyte w drodze przysądzenia przez Sąd Rejonowy były własnością Spółki Y . Spółka Y będąca stroną tej czynności jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług a czynności będące przedmiotem przysądzenia rodzą obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. W związku z czym nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Urząd Skarbowy w Kozienicach