POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP3/423-27/06/20243

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.03.2006, sygn. DP3/423-27/06/20243, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 20.01.2006 r. (data wpływu 01.02.2006 r.) dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, że przedstawione stanowisko w w/w piśmie nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka zwraca się z zapytaniem: czy prawidłowym jest zaliczenie duplikatów korekt faktur VAT (z 2002 r.) za energię elektryczną, wystawionych i zapłaconych w 2005 roku, do kosztów uzyskania przychodów w 2002 roku. Spółka w 2002 r. otrzymała za dostarczoną energię elektryczną korekty faktur VAT, podwyższające uprzednie, już wcześniej zapłacone faktury. Firma wystawiająca korekty faktur VAT, za powód ich wystawienia podała błędną kalkulację ceny. Spółka nie zaakceptowała korekt faktur i odesłała je do firmy, która w związku z tym wytoczyła Spółce sprawę sądową. Spółka, na skutek niekorzystnego wyroku w sprawie o zasadność podwyższenia opłat za energię, zmuszona była zapłacić należności wynikające z duplikatów faktur korygujących. Należności wynikające z wyroku Spółka uregulowała już 14 lipca 2005 r., duplikaty natomiast otrzymano w sierpniu 2005 roku.
Zdaniem Spółki, duplikaty korekt za energię elektryczną należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w 2002 roku.

Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego informuje:
Rozstrzygnięcie przedmiotowego zagadnienia winno być oparte o regulację art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe, w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Wobec tego, że Spółka zapłaciła zasądzone wyrokiem sądu należności w 2005 roku, a ich zarachowanie do 2002 roku było niemożliwe (Spółka kwestionowała zasadność uiszczenia należności), w związku z uregulowaniami wynikającymi z w/w przepisu, wydatki te mogą być potrącone w roku, w którym zostały faktycznie poniesione tzn. 2005 r.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia

Małopolski Urząd Skarbowy