P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - RP/423-5/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2006, sygn. RP/423-5/05, Urząd Skarbowy w Bochni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 6 lutego 2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza , iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące prawa zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odsetek od nieterminowo regulowanych zobowiązań - jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Przedmiotem złożonego wniosku jest m.in. zapytanie dotyczące prawa zaliczenia w koszty uzyskania przychodów, przez spółkę kapitałową, odsetek od nieterminowo regulowanych zobowiązań, które to zobowiązania związane były z prowadzeniem przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną, wniesionego przez tę osobę aportem do spółki kapitałowej.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że "M" sp z o.o z siedzibą w B. jest kontynuatorką działalności prowadzonej przez Firmę Handlową "M" NW, która była prowadzona wspólnie przez małżonków jako przedsiębiorstwo osoby fizycznej, a które to przedsiębiorstwo /w rozumieniu art. 55 Kodeksu Cywilnego/ zostało wniesione aportem do spółki z o.o . Kontrahenci obciążają "M" sp. z o.o w B. odsetkami z tytułu nieterminowego regulowania zobowiązań przez F.H."M" NW. Noty odsetkowe dotyczą nieterminowo regulowanych zobowiązań wniesionych oraz nie wniesionych do spółki z o.o.
Zdaniem Wnioskodawcy, uregulowane przez "M" sp.z o.o. noty odsetkowe z tytułu nieterminowo regulowanych zobowiązań będą w całości stanowiły koszt uzyskania przychodu, ponieważ "M" sp. z o.o. przejęła majątek F.H."M", także zobowiązania. W związku z tym zapłata odsetek za nieterminowo regulowane zobowiązania powinny stanowić koszt uzyskania przychodu w dacie uregulowania przez spółkę z o.o.

Kwestie kosztów uzyskania przychodów znalazły uregulowanie w przepisach art. 15 - 16m ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54 poz. 654 ze zm.). Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wskazany art. 16 ust. 1 powołanej ustawy zawiera katalog wydatków definitywnie wyłączonych z kosztów uzyskania oraz wydatków, co do których istnieją szczególne uregulowania.
Fakt, iż odsetki związane są ze zobowiązaniami zaciągniętymi przez przedsiębiorcę, który wniósł przedsiębiorstwo /wraz z tymi zobowiązaniami/ jako aport do spółki z o.o., nie wyłącza wydatków na spłatę odsetek od tych zobowiązań z kosztów uzyskania przychodów spółki z o.o.
Wydatki na spłatę odsetek stanowią koszt uzyskania przychodów, jeżeli zostały poniesione w celu uzyskania tych przychodów a jednocześnie nie zostały wyłączone z kosztów przez przepisy szczególne, w tym wskazany wyżej art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponieważ źródłem zobowiązań wniesionych w ramach przedsiębiorstwa nabytego przez spółkę z o.o. w drodze aportu mogą być różnego rodzaju umowy zawierane przez wspólnika wnoszącego aport, zwrócić uwagę należy zwłaszcza na pkt 11 i 12 ust. 1 art. 16 tej ustawy, które wyłączają z kosztów:
-naliczone, lecz nie zapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) co oznacza, że dla celów podatkowych za koszty uzyskania przychodów uznawane są wyłącznie zapłacone odsetki od zobowiązań;
. -odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji, co oznacza, że odsetki od pożyczek (kredytów) do dnia przekazania środka trwałego oraz wartości niematerialnej i prawnej do używania zwiększają ich wartość początkową. Te odsetki zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów pośrednio poprzez dokonanie odpisów amortyzacyjnych od powiększonej wartości początkowej środków trwałych.

Powyższa interpretacja :
-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
-nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Urząd Skarbowy w Bochni