Na podstawie art. 14a, § 1, § 2 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu otrzymane... - Interpretacja - US36/1BP/423/Int.24/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.06.2005, sygn. US36/1BP/423/Int.24/2005, Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a, § 1, § 2 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu otrzymanego w dniu 12 kwietnia 2005r. wniosku z dnia 6 kwietnia 2005r. (bez numeru) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego .......postanowił uznać stanowisko wyrażone we wniosku za niezgodne z prawem podatkowym.

Wnioskodawca informując, że jest podatnikiem przedmiotowo zwolnionym z podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt. 4 i ust. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), uzyskującym środki finansowe ze świadczenia różnych usług sportowych i rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży, stwierdził istnienie przedawnionych należności nierealnych już do odzyskania.

Wnioskodawca prezentuje stanowisko, że w sytuacji, której:
a)należności nie były przedmiotem roszczeń na drodze sądowej,
b)należności były elementem wcześniejszego przychodu a następnie dochodu, bez uzyskania środków finansowych, które obecnie także nie wystąpią i nie będą mogły być przekazane na cele statutowe, gdyż zdaniem wnioskodawcy przeznaczenie dochodów na cele statutowe odbywają się:
#61485;poprzez wykorzystanie wypracowanego zysku na cele statutowe,
bądź#61485;przekazuje się "kasowo" środki finansowe na cele statutowe,
w związku z czym przedawnione należności winny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego ................ po dokonaniu analizy stanu prawnego przedmiotu wniosku, nie potwierdza zgodności w/w stanowiska z całokształtem następujących norm prawnych zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych:1) zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 20 należności odpisane jako przedawnione nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, co oznacza że dochód za dany rok podatkowy jest większy o kwotę tych należności - dochód ten może być również w całości przeznaczony na cele statutowe, o ile zostanie w taki właśnie sposób wypełnione zeznanie roczne CIT-8 na podstawie art. 17 ust. 1, pkt 4 ustawy,2) zarówno w art. 17 ust. 1a pkt 2, ust. 1b, jak i w art. 25 ust. 4 ustawy występują jednakowe pojęcia dot. dochodu uprzednio przeznaczonego na cele statutowe w brzmieniu: "wydatkowanie na cele statutowe bądź na inne cele"zaś pojęcia te są tożsame z "kasowym" wydatkowaniem środków finansowych.

Biorąc pod uwagę, że w tym konkretnym przypadku sama okoliczność dokonania tylko księgowego odpisania należności przedawnionych nie stanowi "kasowego" wydatkowania środków finansowych, a ponadto:- zysk jest pojęciem zdefiniowanym w ustawie z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. 2002 r. Nr 76 poz. 694, a jego wysokość i zasady podziału ustalone wg zasad ), a jego wysokość i zasady podziału są wg zasad tejże ustawy, co m.in. oznacza że kwota zysku nie musi być równa kwocie posiadanych aktualnie środków finansowych, - dochód jest pojęciem zdefiniowanym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych z zasadami przeznaczenia tego dochodu włącznie, a następnie wydatkowania w zależności od posiadanych w przyszłości środków finansowych, zaś jego kwota nie musi być równa kwocie zysku bilansowego, w związku z czym postanowiono jak w sentencji.

Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście