- Interpretacja - 1471/DPD2/423/33/05/AB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.06.2005, sygn. 1471/DPD2/423/33/05/AB, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (tj. Dz.U.z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku "X"Sp. z o.o. Przedstawicielstwo w Polsce, z dnia 8 marca 2005r. (data wpływu do Urzędu 14.03.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy Spółka jako przedstawicielstwo osoby zagranicznej w Polsce ma obowiązek składania miesięcznych deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-2, o których mowa w art. 25 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 Nr 54, poz. 654 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przestawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że jest ona przedstawicielstwem przedsiębiorstwa zagranicznego mającego siedzibę w Austrii, którego zakres działania obejmuje wyłącznie prowadzenie działalności w zakresie reklamy i promocji przedsiębiorcy zagranicznego. Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 2.07.2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807).

Zdaniem Spółki jako przedstawiciel zagranicznej osoby prawnej, nie uzyskujący innych przychodów niż z tytułu odsetek wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie ma ona obowiązku składania miesięcznych deklaracji CIT-2. Spółka uważa także, że nie ma podstaw do wystąpienia przez nią do organu podatkowego o zwolnienie z obowiązku składania deklaracji.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Stronę argumentacja jest prawidłowa. Zgodnie z treścią art. 93 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagraniczni mogą tworzyć przedstawicielstwa z siedzibą na terytorium RP. Jednakże prawnie ograniczono zakres działania przedstawicielstw osób zagranicznych wyłącznie do prowadzenia działalności w zakresie reklamy i promocji przedsiębiorcy zagranicznego. Przedstawicielstwo - zgodnie z art. 96 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wymaga wpisu do rejestru przedstawicielstw w oparciu o złożony wniosek. Jeżeli zakres działalności przedstawicielstwa wykracza poza zakres określony w art. 94 cyt. powyżej ustawy, minister właściwy do spraw gospodarki, działając w oparciu o art. 99 ust. 1 pkt 2 tego przepisu odmawia dokonania wpisu. Z powyższego wynika, że przedstawicielstwo - co do zasady - nie prowadzi działalności gospodarczej.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, że przedstawicielstwo osoby zagranicznej w Polsce, z uwagi na ograniczony przepisami prawa zakres działalności, nie podlega obowiązkom określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym również nie jest zobowiązane do składania deklaracji miesięcznych o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-2.

Jeżeli zatem spółka, jako przedstawiciel zagranicznej osoby prawnej, prowadzi wyłącznie działalność, o której mowa w art. 94 ustawy prawo działalności gospodarczej i przychodami jej są wyłącznie odsetki, to nie ma obowiązku składania deklaracji CIT-2.

Jeżeli jednak faktycznie prowadzona przez przedstawicielstwo działalność wykracza poza ramy, o których mowa w art. 94 w/w ustawy, to niezależnie od używanej przez dany podmiot nazwy "przedstawicielstwo" oraz niezależnie od dokonania rejestracji, o której mowa w art. 96 w/w przepisu, na podmiocie tym ciążą obowiązki podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Mając powyższe ma uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie