Postanowienie - Interpretacja - PDP/423-6/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.09.2005, sygn. PDP/423-6/05, Urząd Skarbowy we Włocławku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 10.08.2005 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 11.08.2005 r.) Wyższej Szkoły ... w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku

postanawia

stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy w sprawie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 11.08.2005 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włocławku wniosek Wyższej Szkoły ... o udzielenie odpowiedzi na pytanie: "Czy w świetle art. 17 ust. 1 pkt 4 można uznać za działalność statutową Uczelni wsparcie finansowe udzielane przez Uczelnię instytucjom, których przedmiotem działalności są badania naukowe, edukacja, działalność wydawnicza i upowszechnianie kultury narodowej, jeżeli takie wsparcie jest. m.in. celem statutowym Uczelni i tym samym uprawnia Uczelnię do zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych ?"

Szkoła we wniosku zaznacza, że podstawowym przepisem mającym znaczenie w wyżej przedstawionym zagadnieniu jest art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten zwalnia od podatku dochodowego "dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów (...) w części przeznaczonej na te cele".

Jak wynika z treści ww. pisma jako wyższa szkoła niepubliczna Podatnik korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wyższa Szkoła ... w swoim statucie, w rozdziale 2 zatytułowanym "Cele i zadania Uczelni", w § 16 ust. 1 pkt 3, posiada następujący zapis:

"uczelnia (...) współdziała z instytucjami, których przedmiotem działalności są badania naukowe, edukacja, działalność wydawnicza i upowszechnianie kultury narodowej oraz może wspierać działalność tych instytucji. Wsparcie finansowe tych instytucji wymaga zgody Założyciela".

Wątpliwości interpretacyjne zdaniem Podatnika mogą nasunąć się przy określeniu "celem statutowym jest działalność", które to określenie może mieć zastosowanie nie tylko do aktywności jednostek w bezpośredni sposób prowadzących działalność np. naukowo-badawczą, lecz także może dotyczyć podmiotów, które przyczyniają się (wspierają) do prowadzenia jej przez wyspecjalizowane w tym zakresie podmioty. Zdaniem pytającego określenie "celem statutowym jest działalność" należy rozumieć nie tylko jako prowadzenie przez daną jednostkę (Uczelnię) np. badań naukowych, lecz także wspieranie takiej działalności, o ile wynika to wprost z zatwierdzonego statutu.

W opinii Wyższej Szkoły ... wsparcie finansowe udzielone instytucjom, które prowadzą działalność np. naukowo - badawczą, edukacyjną itp. traktowane jako realizacja celów statutowych Uczelni, będzie korzystało ze zwolnienia podatkowego gdyż przeznaczone na cele statutowe Uczelni.

W przedstawionym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku, działając na podstawie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, udziela interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1 c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Dla skorzystania z powyższego zwolnienia podatnik musi spełnić dwa warunki:

  • jego celem statutowym musi być działalność wymieniona w tym przepisie, przy czy statut może przewidywać również inne cele działalności;
  • uzyskane przez niego dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na cele tej preferowanej przez ustawodawcę działalności statutowej.

Stosownie do art. 17 ust. 1b cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie.

Zatem z powołanych wyżej przepisów wynika, iż zastosowanie przedmiotowego zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych zależy nie tylko od przeznaczenia osiągniętego dochodu na preferowane ustawą cele statutowe, ale także od faktycznego wydatkowania go na te cele.

Należy podkreślić, że cel Podatnika upoważniający do skorzystania ze zwolnienia musi wynikać wprost z jego statutu i nie może być ustalany w drodze wykładni.

Pojęcie "celem statutowym jest działalność" należy rozumieć nie tylko jako bezpośrednie prowadzenie przez Podatnika np. działalności naukowo-badawczej czy kulturalnej, lecz także wspieranie takiej działalności, jeżeli wynika to wprost z zatwierdzonego statutu.

Stąd dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność naukowa są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zarówno wtedy gdy Podatnik sam prowadzi taki rodzaj działalności, jak i wówczas gdy wspiera taki rodzaj działalności prowadzony przez inny podmiot. Pod pojęciem "działalność" należy rozumieć zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie działania podejmowane w określonym celu lub zakresie.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego celem statutowym Wyższej Szkoły ... jest. m.in. współpraca z instytucjami, których przedmiotem działalności są badania naukowe, edukacja, działalność wydawnicza i upowszechnianie kultury narodowej oraz wspieranie działalności tych instytucji.

Biorąc pod uwagę przytoczony stan faktyczny i prawny Organ podatkowy stwierdza, iż Wyższa Szkoła ... przeznaczając swój dochód na wsparcie finansowe instytucji, których przedmiotem działalności są badania naukowe, edukacja, działalność wydawnicza i upowszechnianie kultury narodowej ma prawo do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jednak pod warunkiem, że cele statutowe wspieranego podmiotu są identyczne z celami wymienionymi w statucie Wyższej Szkoły ....

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku postanawia uznać stanowisko Wyższej Szkoły ..., że wsparcie finansowe udzielone instytucjom, które prowadzą działalność np. naukowo - badawczą, edukacyjną będzie korzystało ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych za prawidłowe.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w chwili wydania interpretacji.

Ponadto informuję, że w świetle art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu uchylenia lub zmiany.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, składane za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włocławku.

Urząd Skarbowy we Włocławku