w zakresie braku możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych Wnioskodawcy wydatków dokumentujących bezpośrednie koszty uzyskania przychodów związan... - Interpretacja - IBPB-1-3/4510-596/15/SK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2016, sygn. IBPB-1-3/4510-596/15/SK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

w zakresie braku możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych Wnioskodawcy wydatków dokumentujących bezpośrednie koszty uzyskania przychodów związanych z przychodami uzyskanymi przez Spółkę X przed aportem, a zapłaconych przez Wnioskodawcę (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 listopada 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 10 listopada 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, m.in. w zakresie braku możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych Wnioskodawcy wydatków dokumentujących bezpośrednie koszty uzyskania przychodów związanych z przychodami uzyskanymi przez Spółkę X przed aportem, a zapłaconych przez Wnioskodawcę (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, m.in. w zakresie braku możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych Wnioskodawcy wydatków dokumentujących bezpośrednie koszty uzyskania przychodów związanych z przychodami uzyskanymi przez Spółkę X przed aportem, a zapłaconych przez Wnioskodawcę.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: Ustawy CIT). Spółka w dniu 21 października 2015 r. została zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Jedynym udziałowcem posiadającym 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki jest X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka X). W ramach planowanej reorganizacji działalności gospodarczej, Spółka X zamierza wnieść do Spółki wkład niepieniężny. Przedmiotem wkładu niepieniężnego do Spółki będzie Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 121 ze zm.), przedmiot wkładu będzie stanowił zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej (dalej: Przedsiębiorstwo). Wraz z wniesieniem Przedsiębiorstwa do Spółki, Wnioskodawca przejmie również zobowiązania funkcjonalnie związane z Przedsiębiorstwem. Wartość wkładu niepieniężnego (tzn. wartość aportowanego Przedsiębiorstwa) ustalona zostanie jako wartość bilansowa aktywów netto Przedsiębiorstwa, tzn. wartość aktywów pomniejszona o wartość zobowiązań związanych z Przedsiębiorstwem. Wartość udziałów otrzymanych przez Spółkę X będzie odpowiadała wartości wkładu niepieniężnego, tzn. wartości Przedsiębiorstwa przy uwzględnieniu ciężaru zobowiązań, jakie przejmie Spółka. W związku z aportem Przedsiębiorstwa oraz przejęciem przez Wnioskodawcę zobowiązań funkcjonalnie - związanych z Przedsiębiorstwem, Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty nieuregulowanych przez Spółkę X do dnia aportu zobowiązań wynikających z faktur:

  1. wystawionych na Spółkę X dokumentujących koszty bezpośrednio związane z przychodami uzyskanymi przez Spółkę X przed aportem,
  2. wystawionych na Spółkę X dokumentujących koszty inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, które będą dotyczyły świadczeń zrealizowanych na rzecz Spółki X przed aportem i ujętych w księgach rachunkowych Spółki X na określony dzień przypadający przed aportem.

We wszystkich wymienionych powyżej sytuacjach, faktury dokumentujące zobowiązania funkcjonalnie związane z Przedsiębiorstwem zostaną zapłacone bezpośrednio na rzecz kontrahenta przez Wnioskodawcę, ponieważ Wnioskodawca (jako nabywca przedsiębiorstwa oraz podmiot, który przejął zobowiązania funkcjonalnie związane z Przedsiębiorstwem) zobowiązany będzie do spełnienia świadczenia wynikającego z tych faktur. Dotyczy to zarówno faktur wystawionych przed dniem aportu, jak również faktur wystawionych po dniu aportu (faktury związane z Przedsiębiorstwem mogą zostać wystawione po dniu aportu na Spółkę X, ponieważ termin na wystawienie faktury mija 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów lub wykonano usługę). Ponadto, może również zaistnieć sytuacja, w ramach której Spółka X przed aportem poniesie koszty, które będą bezpośrednio związane z przychodami, rozpoznanymi po aporcie przez Wnioskodawcę, tzn. Spółka X przed aportem zapłaci na rzecz kontrahenta zobowiązania wynikające z faktur wystawionych przed aportem na Spółkę X, natomiast przychody związane z tymi kosztami rozpoznane zostaną po aporcie przez Wnioskodawcę.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym, w ramach opisanego zdarzenia przyszłego, wydatki wynikające z faktur wystawionych na Spółkę X, dokumentujących koszty bezpośrednio związane z przychodami uzyskanymi przez Spółką X przed aportem, zapłacone po aporcie na rzecz kontrahenta przez Wnioskodawcę, nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu Wnioskodawcy... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy CIT.

W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są takie koszty, które spełniają kumulatywnie następujące warunki:

  1. zostały poniesione przez podatnika,
  2. są definitywny, a więc bezzwrotne,
  3. pozostają w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  4. poniesione zostały w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  5. nie są kosztami wymienionym w art. 16 ust. 1 Ustawy CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w ramach opisanego zdarzenia przyszłego, wydatki wynikające z faktur wystawionych na Spółkę X, dokumentujących koszty bezpośrednio związane z przychodami uzyskanymi przez Spółkę X przed aportem, zapłacone po aporcie na rzecz kontrahenta przez Wnioskodawcę, nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu Wnioskodawcy.

Wydatki wynikające z przedmiotowych faktur, nie spełniają bowiem wszystkich wymienionych powyżej i poniżej warunków niezbędnych do uznania ich za koszt uzyskania przychodu Spółki X (winno być: Wnioskodawcy). Przede wszystkim należy stwierdzić, że mimo że to Wnioskodawca ureguluje zobowiązania wynikające z przedmiotowych faktur, wydatki te zostaną poniesione przez Spółkę X. W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, że wymóg poniesienia wydatku przez podatnika oznacza, że finalnie musi on mieć pokrycie w uszczupleniu zasobów podatnika, przez co należy rozumieć nie tylko poniesienie wydatku sensu stricto, ale też zmniejszenie aktywów albo zwiększenie pasywów podatnika. W przedmiotowej sytuacji, wydatki wynikające z faktur wystawionych na Spółkę X, dokumentujących koszty bezpośrednio związane z przychodami uzyskanymi przez Spółką X przed aportem będą powodowały zmniejszenie aktywów Spółki X. Pomniejszą one bowiem wartość udziałów jakie Spółka X obejmie w zamian za aport Przedsiębiorstwa (wartość udziałów obejmowanych przez Spółkę X będzie niższa od wartości, jaka zostałaby ustalona, gdyby Spółka nie przejmowała zobowiązań funkcjonalnie związanych z Przedsiębiorstwem wnoszonym tytułem wkładu niepieniężnego). Późniejsza zapłata na rzecz kontrahenta, tj. uregulowanie przez Spółkę zobowiązania ze środków pieniężnych otrzymanych w ramach aportu Przedsiębiorstwa od Spółki X, będzie miała charakter jedynie techniczny.

Ponadto, wydatki te będą stanowiły koszty bezpośrednio związane z przychodami uzyskanymi przez Spółkę X przed aportem. Równocześnie, nie będą to koszty wymienione w art. 16 ust. 1 Ustawy CIT.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 Ustawy CIT, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody (...).

Biorąc pod uwagą powyższe regulacje, wydatki wynikające z faktur wystawionych na Spółkę X, dokumentujących koszty bezpośrednio związane z przychodami uzyskanymi przez Spółkę X przed aportem, zapłacone po aporcie na rzecz kontrahenta przez Wnioskodawcę, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu przez Spółkę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w pozostałym zakresie objętym wnioskiem, tj. w zakresie pytań oznaczonych Nr 2 i 3 wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 3 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach