Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia... - Interpretacja - PD III 423/276/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.03.2004, sygn. PD III 423/276/04, Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 1 grudnia 1995 r. o zmianie ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1992 r. Nr 6, poz. 27) przedsiębiorstwa są obowiązane do dokonywania wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym na rzecz budżetu państwa. Przedsiębiorstwa państwowe będące w upadłości mają obowiązek dokonywania wpłat z zysku, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych. Przepisy prawa upadłościowego oraz przepisy wymienionej ustawy nie przewidują zwolnień od ww. wpłat wobec przedsiębiorstw państwowych postawionych w stan upadłości.
Gdyby ustawodawca chciał wyłączyć obowiązek wpłat z zysku wobec tych podmiotów, to uwzględniłby to w treści art. 12 ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych.
Kierując się przedstawionym powyżej stanem prawnym w odniesieniu do przedstawionego przez Jednostkę stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Stare-Miasto stoi na stanowisku, że jeżeli przedsiębiorstwa państwowe w upadłości osiągają zysk, to winny dokonywać wpłat z zysku do budżetu państwa na zasadach określonych w ww. ustawie.

Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto