Ad.1 - Interpretacja - DPD 005/64/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.10.2004, sygn. DPD 005/64/04, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ad.1

W przypadku, gdy obowiązek przekazania przez pracodawcę pracownikom zegarków jubileuszowych zawarty jest w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy ma on charakter obligatoryjny i wynika z przepisów prawa pracy w szerokim znaczeniu. Pracodawca musi wywiązywać się ze swoich obowiązków wobec pracowników, gdyż ich niewykonanie naraża go na zarzut naruszenia ustanowionych praw pracowniczych.

Wobec powyższego uznać należy, że w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągniecia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1, wartość netto zakupionych zegarków jubileuszowych stanowić będzie dla Spółki koszt uzyskania przychodu.

Ad.2

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony:

    - jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
    - w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych formułuje więc generalną zasadę, że naliczonego podatku od towarów i usług nie uważa się za koszt uzyskania przychodów, ponieważ można o jego wartość obniżyć podatek należny.

W wyjątkowych jednak sytuacjach w przypadku braku prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony kwota nieodliczonego podatku naliczonego VAT stanowić będzie koszt uzyskania przychodów.

Nie są ku temu przeszkodą przepisy dające możliwość skorygowania rozliczenia VAT, gdyż jeśli podatnik zdecyduje się na korektę deklaracji VAT i na obniżenie podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, którą wcześniej zaliczył do kosztów uzyskania przychodów, ma obowiązek ująć ją w przychodach zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4f w/w ustawy.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu