Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Zachodniopomorskiego Urz... - Interpretacja - OP/423/230/671/TB/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.12.2004, sygn. OP/423/230/671/TB/04, Zachodniopomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na pisemne zapytanie Spółki z dnia 14.10.2004 r., udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie działalności rolniczej. Spółka została zawiązana 1 marca 2002 r. i do dnia 19 kwietnia 2004 r. nie prowadziła swojej przedmiotowej (uprawa zbóż) działalności i nie wykazywała przychodów. W kwietniu 2004 r. Spółka zakupiła gospodarstwo rolne i rozpoczęła działalność. W złożonej deklaracji podatkowej CIT - 2, za miesiąc wrzesień 2004 r., Spółka wykazała dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej (sprzedaż złomu oraz odsetki od lokaty na rachunku bankowym).

Wobec zaistniałych okoliczności faktycznych, Spółka ma wątpliwości - czy może skorzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeśli dochód uzyskany z działalności pozarolniczej przeznaczy na działalność rolniczą?

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego skutkują tym, że skoro Spółka w roku poprzedzającym (2003) rok podatkowy (2004) nie uzyskała przychodów z działalności rolniczej i rok 2004 nie jest pierwszym rokiem podatkowym jej działalności, to nie może ustalić udziału przychodów z działalności rolniczej w przychodach osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności, a co za tym idzie nie może zwolnić z podatku, dochodów uzyskanych z działalności pozarolniczej.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy, przez działalność rolniczą rozumie się: produkcję roślinną i zwierzęcą w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawowych i sadowniczą, hodowlę i produkcję materiału zarodkowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego, fermowego oraz hodowlę ryb.

W świetle art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy, wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12 - 14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60 % przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Tak więc, warunkiem koniecznym skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy, jest aby w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym roku podatkowym działalności podatnika, udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12 - 14 ustawy, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60 % przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Zdaniem tut. organu podatkowego rozpoczęcie działalności przez podatnika, o którym mowa w przytoczonym przepisie nie jest tożsame z powstaniem spółki. Bowiem dany podmiot może istnieć, a jednocześnie nie prowadzić działalności.

Dlatego też o rozpoczęciu działalności przez dany podmiot gospodarczy będzie decydować podjęcie czynności przejawiających się zazwyczaj w ponoszeniu wydatków przez podmiot gospodarczy, a czasami w uzyskiwaniu przychodów (np. z nieodpłatnych świadczeń) mających na celu osiągnięcie przychodów.

Dlatego też jeśli w przypadku spółki wspomniane czynności zostały podjęte począwszy od dnia 19.04.2004 r. to należy przyjąć, iż rok 2004 jest rokiem rozpoczęcia przez spółkę działalności i relację, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy ustala ona w oparciu o wielkości z roku 2004 r.

Jeśli relacja ta przekroczy określoną w tym przepisie wielkość, dochód uzyskany z działalności pozarolniczej pod warunkiem przekazania go na działalność rolniczą będzie podlegać zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zachodniopomorski Urząd Skarbowy