Pismem z dnia 23 sierpnia 2006r. Pełnomocnik Spółki złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa pod... - Interpretacja - US.PD/423-35/MG/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.10.2006, sygn. US.PD/423-35/MG/06, Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 23 sierpnia 2006r. Pełnomocnik Spółki złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego dotyczącego zapytania Nr 4 wynika, że Grupa "A." Sp. z o.o. z/s w "M." w dniu 1 sierpnia 2006r. połączyła się przez inkorporację z "A." Sp. z o.o. z/s w "M.". Połączenie spółek nastąpiło zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2002 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (Grupy A... Sp. z o.o.) na spółkę przejmującą ("A." Sp. z o.o.) bez podwyższenia kapitału podstawowego i bez wydawania nowych udziałów. Aktualnie spółka przejmująca działa pod nową nazwą "Grupa A." Sp. z o.o. (w niniejszym piśmie zwana "Nową Grupą A.").

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Spółka postawiła pytanie: czy wystąpi dochód z udziałów w zyskach osób prawnych dla spółki przejmującej z tytułu przejętego majątku spółki przejmowanej?

Zdaniem Pełnomocnika Spółki, w spółce przejmującej nie wystąpi dochód z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o CIT. Spółka stoi na stanowisku, iż w przedmiotowej sprawie żaden z warunków powodujących powstanie dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, określonych w art. 10 ust. 1 nie został spełniony tj. Spółka nie została zlikwidowana, udziałowcy Spółki przejmowanej nie otrzymali dopłat. Warunek określony w art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy, określający dochód z udziału w zyskach osób prawnych przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych, nie został spełniony, bowiem spółka przejmująca posiada więcej niż 25% udziałów w spółce przejmowanej.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie informuje, iż zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku - dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji). Stosownie do art. 10 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy, przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych, dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej. Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 2 dla spółki przejmującej, która posiada udział w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej w wysokości mniejszej niż 25% w przeliczeniu na prawa głosu, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia.

Zwrócić należy uwagę na fakt, iż wyłączenie z opodatkowania (art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) nie będzie miało zastosowania, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzane z przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji było uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania (art. 10 ust. 4 w/w ustawy).

Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy