Pismem z 02.06.2006 r. (data wpływu 05.06.2006 r.) Pełnomocnik Spółki zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastoso... - Interpretacja - P-I/423/34/EF/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.09.2006, sygn. P-I/423/34/EF/06, Podlaski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z 02.06.2006 r. (data wpływu 05.06.2006 r.) Pełnomocnik Spółki zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Do zakresu działalności Spółki wchodzi import towarów i dostawy wewnątrzwspólnotowe towarów oraz poza granice Unii Europejskiej. Swoich odbiorców strona obciąża fakturami wystawionymi w walutach obcych tj. w dolarach USA lub w EURO w zależności od umowy z kontrahentem. Czasami zdarza się, iż pomimo wystawienia faktury dla odbiorcy w walucie obcej, należność jest regulowana przez kontrahenta w złotych PLN. Uzyskane z transakcji handlowych waluty obce nie są bezpośrednio odprzedawane dla banku. Są gromadzone częstokroć na rachunku bankowym a następnie odsprzedawane w razie potrzeb (np. brak środków finansowych na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej) dla banku, w którym spółka prowadzi rachunki bankowe bieżące oraz walutowe lub też są opłacane nimi zobowiązania spółki. Zdarza się też, iż zgromadzone waluty obce są odsprzedawane do kantorów walut. Ze zgromadzonych na rachunku bankowych walut obcych są czasami opłacane należności z tytułu importu towarów i usług spoza granic Unii Europejskiej lub też dostawy wewnątrzwspólnotowe. Z uwagi na wyżej wymienione transakcje po stronie przychodów i po stronie kosztów uzyskania przychodów powstają różnice kursowe.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Pełnomocnik Spółki zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w następującym zakresie:

Czy prawidłowo postępuje strona przeliczając uzyskane przychody w walutach obcych z tytułu dostaw wnątrzwspólnotowych towarów na terenie Unii Europejskiej wg kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu, z tym że za dzień uzyskania przychodu przyjmuje się dzień wystawienia dokumentu potwierdzającego sprzedaż towarów, tj. faktury eksportowej a nie dzień faktycznego wystąpienia towaru poza granice Unii Europejskiej lub dostarczenia towaru na terenie Unii Europejskiej. Tak ustalony dochód stanowi podstawę od ustalania wysokości należnych zobowiązań podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych?
Czy prawidłowo postępuje strona dokonując naliczenia różnic kursowych pod datą uzyskania faktycznej zapłaty na rachunek bankowy za sprzedane towary handlowe, które to różnice powiększają lub pomniejszają przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, a przedmiotowe różnice kursowe są wyliczane w ten sposób, że wynikają one z ponownego ustalenia wartości sprzedanych towarów w oparciu o kurs kupna danej waluty w banku, w którym Spółka posiada rachunek bankowy z dnia faktycznego otrzymania zapłaty za sprzedany towar handlowy, oraz porównania z wartością przychodu ustaloną na dzień wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż towarów, policzoną wg kursów średnich?

Według stanowiska Wnioskodawcy,

przychody w walutach uzyskiwane przez spółkę są ustalane przez podatników prawidłowo, gdyż przy ich określaniu strona stosuje się do zasad określonych w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( D. U. Z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)
ponieważ pomiędzy dniem uzyskania przychodu za sprzedane towary handlowe a dniem jego faktycznego otrzymania, występują różne kursy walut a zapłata za nabyty towar zostaje przekazana przez nabywcę towarów na rachunek bankowy Spółki za zasadne należy uznać, iż strona dokonuje ustalenia różnic kursowych na zasadach określonych w art. 12 ust. 3 w/w. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które to różnice kursowe zwiększają lub zmniejszają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:

Zgodnie z postanowieniami art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; zmiana ostatnia Dz. U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723) przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.Stosownie do postanowień art. 12 ust. 3 w/w ustawy o pdop za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 3a ustawy o pdop za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1)wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2)wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3)otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę, za dzień uzyskania przychodu z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej należy uznać dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło wydanie rzeczy

Różnice w przychodzie wyrażonym w walucie obcej z tytułu różnych kursów walut powstaną jedynie w odniesieniu do przychodów z działalności gospodarczej faktycznie zrealizowanych w walutach obcych, które wpłynęły na rachunek bankowy podatnika i wynikają z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu należnego (tj. dnia wystawienia faktury). Zwiększają one (dodatnie różnice) lub zmniejszają (ujemne różnice) przychody do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jeżeli zatem zapłata za sprzedany towar nie zostanie dokonana za pośrednictwem banku to nie będzie możliwe ustalenie kursu kupna waluty banku, do którego waluta wpłynęła, a tym samym ustalenie różnicy z tytułu różnych kursów waluty i zmiany wysokości przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej, określonego wg kursu średniego NBP z dnia jego uzyskania.

Mając powyższe na uwadze, organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja niniejsza wiąże organ podatkowy do czasu zmiany przepisów prawa.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.

Podlaski Urząd Skarbowy