POSTANOWIENIE - Interpretacja - PII/423-12/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.10.2006, sygn. PII/423-12/06, Urząd Skarbowy w Słupsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Przedsiębiorstwa X z siedzibą w YY, z dnia 25.07.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty powstałej w związku z rozbiórką nie w pełni umorzonych środków trwałych, amortyzacji pozostałych obiektów, kosztu rozbiórki, podatku od nieruchomości,

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Przedsiębiorstwo X pismem z dnia 25.07.2006r. zwróciło się z prośbą o udzielenie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka zakupiła Ośrodek Wypoczynkowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej - sprzedaż usług wczasowych. Ośrodek przyjęto na stan środków trwałych w kwietniu wg poszczególnych elementów składowych, tzn. grunty, budynki wg wykazu zgodnie z aktem notarialnym. Od następnego miesiąca Spółka rozpoczęła dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, zaliczając je w koszty. Pod koniec drugiego miesiąca od daty przyjęcia do użytkowania, dokonano rozbiórki trzech elementów: hotelowego, stołówki z kuchnią. Powodem rozbiórki tych obiektów była nieopłacalność remontu, wyeksploatowanie i zły stan techniczny. Spółka nie będzie budować nowych obiektów. Spółka otrzymała fakturę VAT dokumentującą koszt rozbiórki. Pierwszy przychód z tytułu wynajmu miejsc krótkotrwałego zakwaterowania Spółka uzyska w sierpniu.

Pytanie: Czy w świetle art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć:

  • stratę powstałą w związku z rozbiórką nie w pełni umorzonych środków trwałych,
  • koszt rozbiórki,
  • podatek od nieruchomości,
  • amortyzację pozostałych obiektów?

Zdaniem Podatnika, nie zamortyzowana wartość zlikwidowanych obiektów, koszt rozbiórki, podatek od nieruchomości oraz amortyzacja pozostałych obiektów stanowią koszty uzyskania przychodów. Ponadto, do straty z likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych nie mają zastosowania przepisy art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na względzie przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny, tut. organ podatkowy stwierdza jak niżej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Zatem za koszty uzyskania przychodu należy uznać wszelkie wydatki poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, pod warunkiem, że spełniają następujące przesłanki:

  • koszt jest poniesiony (wydatkowany),
  • koszt jest poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
  • koszt nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak wynika z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

  1. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
  2. nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
  3. ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych
  • wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Stosownie do powyższego zapisu oraz przepisu art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15.02.1992r., w przypadku środków trwałych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15.02.1992r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. Powyższy zapis oznacza, że z pojęcia kosztów wyłączono straty związane z likwidacją środków trwałych wymuszoną zmianą rodzaju działalności. Natomiast straty związane z likwidacją środków trwałych uwarunkowaną innymi przyczynami będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Ponadto, o możliwości takiego rozliczenia strat stanowi przepis art. 16 ust. 1 pkt 5 wymienionej ustawy, tj. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1. Zatem, straty w środkach trwałych - w tym również związane z ich likwidacją - niepokryte odpisami amortyzacyjnymi mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym oraz cytowanymi wyżej przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dokonana przez Spółkę likwidacja środków trwałych, która nie została wymuszona zmianą rodzaju działalności - Spółka nadal prowadzi sprzedaż usług wczasowych - stanowi koszt uzyskania przychodu w wysokości nie zamortyzowanej wartości tych środków. Kosztem uzyskania przychodów będzie również fizyczna likwidacja środka trwałego - w przypadku Spółki będzie to koszt rozbiórki udokumentowany fakturą VAT, gdyż wykazuje związek z prowadzoną działalnością i poprzez prowadzenie racjonalnej gospodarki przyczynia się pośrednio osiąganiu przychodów.

Koszty uzyskania przychodów stanowią również odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia pozostałych środków trwałych dokonywane zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Natomiast wydatek związany z podatkiem od nieruchomości z chwilą jego poniesienia stanowi koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r., jako koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodu oraz nie wymieniony w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Podatek od nieruchomości zaliczany jest do grupy kosztów stałych, które ponoszone są w związku z funkcjonowaniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Jak z powyższego wynika, tut. organ potwierdza stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku.

Urząd Skarbowy w Słupsku