Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja pod... - Interpretacja - RO/423-5/2006

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.01.2006, sygn. RO/423-5/2006, Świętokrzyski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.06.2005 r. (otrzymanego w dniu 03.08.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 12.10.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe w części dotyczącej prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów faktur z przejętych spółek, i nieprawidłowe w części dotyczącej istnienia okresu przejściowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz z dokumentacji będącej w posiadaniu Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego wynika, że nastąpiło połączenie trzech podmiotów gospodarczych w wyniku którego DWP Sp. z o.o. przejęło (w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu Spółek Handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) - tj. łączenie poprzez przejęcie) podmioty EM sp. z o.o. i SM sp. z o.o. z dniem 08.06.2005 r. W dniu 21.07.2005 r. DWP Sp. z o.o. zmieniło nazwę (tylko nazwę, pozostałe dane nie uległy zmianie) na EM, zwanego dalej na potrzeby niniejszej interpretacji EM nowy.Po dokonanym połączeniu w drodze przejęcia w dniu 08.06.2005 r. do DWP Sp. z o.o., a następnie EM nowy, wpłynęły faktury VAT dotyczące przejętych spółek EM sp. z o.o. i SM sp. z o.o.

Podatnik prosi o interpretacje przepisów prawa podatkowego dotyczących sposobu rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych w sytuacji, gdy po połączeniu (tj. po 08.06.2005 r.):
- wpłynęły faktury wystawione na EM sp. z o.o. i SM sp. z o.o. dotyczące okresu z przed przejęcia,
- wpłynęły faktury wystawione na DWP Sp. z o.o. lub EM nowy, a dotyczące EM sp. z o.o. lub SM sp. z o.o. z przed przejęcia,
- wpłynęła korekta faktury wystawiona na EM sp. z o.o. i dotycząca okresu z przed przejęcia,
- wpłynął duplikat faktury wystawionej na EM sp. z o.o. i dotycząca okresu z przed przejęcia.

Zdaniem podatnika w zaistniałej sytuacji istnieje okres przejściowy i faktury, które wpłynęły w okresie między 09.06.2005 r., a 31.07.2005 r. powinny być zaksięgowane odpowiednio do EM sp. z o.o. lub SM sp. z o.o., natomiast otrzymane po dniu 01.08.2005 r. powinny być zaksięgowane w EM nowy.

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 493 § 2 ksh połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej, a w konsekwencji spółka ta zostaje rozwiązana.

W myśl art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), osoba prawna związana (powstała) w wyniku łączenia się osobowych i kapitałowych spółek handlowych - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Moment zamknięcia ksiąg rachunkowych określony jest w art. 12 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r., Nr 76, poz. 694 ze zm.) zgodnie z którym księgi rachunkowe zamyka się w jednostce na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, w szczególności na dzień wpisu do rejestru tego połączenia.W myśl przepisu art. 44b ust. 1. ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) rozliczenie połączenia metodą nabycia polega na sumowaniu poszczególnych pozycji aktywów i pasywów spółki przejmującej, według ich wartości księgowej, z odpowiednimi pozycjami aktywów i pasywów spółki przejętej, według ich wartości godziwej ustalonej na dzień ich połączenia.

Oznacza to, że dla spółki przejmowanej połączenie przez przejęcie powoduje zakończenie działalności pod dotychczasową firmą. Należy dokonać zamknięcia bilansowego spółki, która będzie przejmowana, oraz ustalenia wartości godziwej każdego składnika aktywów i kapitałów obcych (zobowiązań) tejże spółki. Jeżeli dla spółki przejmowanej księgi podatkowe zostaną zamknięte, wówczas jej rok podatkowy zakończy się.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz.654 ze zm.) jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.
Tym samym rok podatkowy ulegnie skróceniu i powstanie związany z tym obowiązek wcześniejszego złożenia zeznania podatkowego CIT-8 i zapłaty podatku określony w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Należy również zauważyć, że spółka przejmująca nie ma prawa uwzględniania straty poniesionej przez spółkę przejmowaną, stosownie do art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w przypadku ustalania dochodu, i do art. 7 ust. 4 - przy ustalaniu straty.

Na podstawie generalnej zasady sukcesji praw i obowiązków podatkowych następców prawnych wyrażonej w art. 93 Ordynacji podatkowej powyższe obowiązki za Spółki przejęte metodą nabycia spoczywają na Spółce przejmującej czyli DWP Sp. z o.o., a następnie EM nowy. Zgodnie bowiem z art. 494 § 1 pkt 1 Kodeksu Spółek Handlowych w związku z art. 93 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej Spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że nie istnieje pojęcie okresu przejściowego w sytuacji połączenia firm przez przejęcie, a ww. przepisy dokładnie określają sposób postępowania w takiej sytuacji. Podmiot przejmujący z chwilą przejęcia wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki. W opisywanej sytuacji nastąpiło to dnia 08.06.2005 r. Podmiot przejmujący DWP Sp. z o.o., a następnie EM nowy ma obowiązek złożenia rozliczenia CIT-8 za spółki przejmowane, ale ma również prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów faktury otrzymywane już po połączeniu, a dotyczących spółek przejętych SM i EM z okresu przed połączeniem. Dotyczy to zarówno faktur wystawionych na przejęte spółki, jak i faktur wystawionych na DWP Sp. z o.o., a następnie EM nowy, a dotyczących przejętych spółek SM i EM. Takie same zasady obowiązują do faktur korygujących oraz duplikatów faktur.Zmiana nazwy firmy z DWP Sp. z o.o. na EM sp. z o.o. w dniu 21.07.2005 r. przy zachowaniu pozostałych danych rejestracyjnych bez zmian, w żaden sposób nie wpływa na ww. prawa i obowiązki.

Świętokrzyski Urząd Skarbowy